Czym różni się płyta warstwowa dachowa od ściennej?

plyta warstwowa

Spis treści

plyta warstwowa

Płyty warstwowe to materiały budowlane, które cieszą się ogromnym zastosowaniem przy wznoszeniu ścian czy dachów. Zapewniają szybkość montażu przy równocześnie atrakcyjnej cenie. Parametry poszczególnych rodzajów płyt warstwowych definiują rodzaj ich zastosowania. Czym się różnią płyty dachowe od ściennych?

Płyty warstwowe dachowe i ścienne – jakie mają różnice?

Płyty warstwowe ścienne wyróżniają się odpowiednią wytrzymałością i muszą dawać możliwość montowania zarówno w pionie, jak i w poziomie. Sprawdzają się nie tylko do budowania ścian zewnętrznych, ale również wewnętrznych przegród i ścian działowych. Gwarantują także odpowiednią nośność. Płyta warstwowa dachowa różni się natomiast już samym wyglądem. Ma specyficzne profile, zwiększoną nośność i wytrzymałość na działanie obciążeń. Jest także dopasowana do zainstalowania różnych akcesoriów dachowych w formie płotków śniegowych, rynien czy świetlików.

Płyta warstwowa – jak jest zbudowana?

Budowanie konstrukcji z płyt warstwowych to odpowiednie ich łączenie i komponowanie poszczególnych brył. Składają się z pojedynczego lub podwójnego rdzenia i blach stalowych pokrytych ocynkiem. Powierzchnia powleczona jest także specjalnym lakierem, który zapewnia ochronę przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Obecnie stosowane są specjalne rdzenie PIR (poliizocyjanuran). Dzięki temu zwiększa się termoizolacyjność tego materiału i jego niepalność. Poza tym takie płyty świetnie wygłuszają dźwięki. Profesjonalnie wykonane produkty tego typu oferuje m.in. producent płyt warstwowych Gór-Stal, dla którego zadowolenie Klienta jest najważniejsze.

Płyty warstwowe – jakie mają zalety?

Płyty warstwowe są lekkie, wytrzymałe i posiadają doskonałe właściwości termoizolacyjne. Projekt z ich zastosowaniem może być znacznie tańszy od tradycyjnych, ponieważ można wiele zaoszczędzić na materiale – płyty są stosunkowo tanie. Budowa z zastosowaniem tych materiałów przebiega sprawnie i szybko, dlatego dom praktycznie „rośnie w oczach:. Cała budowa przebiega znacznie krócej, ponieważ złożona jest z mniejszej ilości konkretnych etapów, które trzeba wykonać podczas budowy obiektu tradycyjnymi metodami. Znacznie łatwiejszy jest także sam montaż, dlatego do minimum ograniczone jest występowanie ewentualnych błędów wykonawczych. Dużą zaletą płyt warstwowych, jest też niski koszt eksploatacji, remontów, konserwacji, możliwość postawienia domu na słabszym gruncie czy niższe zapotrzebowanie na energię do ogrzewania budynku.

Powiązane artykuły