Czym charakteryzują się baseny treningowe?

basen treningowy

Spis treści

Basen treningowy pozwala doskonalić umiejętności w pływaniu różnymi stylami. Jednak posiada także znacznie więcej funkcji, które umożliwiają również wykonywanie innych ćwiczeń, jak i również przyjemny relaks dzięki hydromasażowi. Czym jest basen treningowy oraz jakie są jego cechy charakterystyczne? Sprawdźmy.

Najważniejsze cechy treningowych basenów sportowych

Baseny do pływania mogą być bardzo różnorodne. Te tradycyjne pozwalają na pływanie w dowolnym stylu, ale także na profesjonalne treningi sportowe. Baseny treningowe, które przystosowane są do zawodów sportowych, muszą posiadać odpowiednie wymiary określone według Światowej Federacji Pływackiej. Obecnie długości te wynoszą 25 metrów oraz 8 oddzielnych torów pływackich. Każdy z torów musi posiadać 2,5 metra szerokości lub w przypadku basenów olimpijskich 50 metrów długości i 10 torów o szerokości 2,5 metra. Z kolei baseny do amatorskiego pływania, które znajdziemy między innymi w aqua parkach, mogą mieć przeróżne wymiary, a także kształty.

Do czego służą specjalne baseny treningowe?

Jak wiadomo aktywność fizyczna w wodzie ma bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie oraz wygląd sylwetki. Dlatego baseny mogą pełnić wiele dodatkowych funkcji. Doskonale sprawdzają się w przypadku rehabilitacji po kontuzjach, a także przy korygowaniu wad postawy. Odpowiednie ćwiczenia wykonywane w wodzie z wykorzystaniem jej oporu pozwalają uzyskać zadowalające efekty. W basenach treningowych można z powodzeniem wykonywać ćwiczenia fitnessowe, doskonalić umiejętności pływackie, czy także ćwiczyć mięśnie z obciążeniem. Szeroki wybór basenów treningowych, które można umieścić w ogrodach oferuje Master Spas.

Jakie są dodatkowe funkcje basenów treningowych?

Baseny treningowe wyróżniają się od tych tradycyjnych przede wszystkim dodatkowymi funkcjami. Te przeznaczone do treningów fitness posiadają uchwyty, które pozwalają na przymocowanie przykładowo linek oporowych, a także umożliwiające utrzymanie równowagi. Niektóre modele posiadają także przeciwprądy, które uzyskuje się dzięki specjalnemu napędowi. Wytwarza gładki oraz głęboki prąd umożliwiający doskonalenie umiejętności pływackich w odmiennych warunkach. Dodatkowo baseny z bieżnią pozwalają również na efektywne treningi wzmacniające nóg, poprawiające wydolność organizmu.

Powiązane artykuły