Czy zdany egzamin teoretyczny na prawo jazdy jest ważny dożywotnio?

egazmin na prawo jazdy

Spis treści

egazmin na prawo jazdy

Zainteresowanie zdobyciem uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi nie zmniejsza się. Na sukces na tym polu ma wpływ wiele czynników. Kandydaci na kierowców często zastanawiają się jednak, przez jaki czas, ważny jest raz zdany egzamin teoretyczny. W tej kwestii ważne jest to, kiedy miał on miejsce. Dowiedz się, jak długo obowiązuje pozytywny wynik testu!

 Egzamin teoretyczny na prawo jazdy – najważniejsze zasady

Przed egzaminem praktycznym na prawo jazdy konieczne jest przystąpienie i zdanie egzaminu teoretycznego. Jest to egzamin obligatoryjny dla wszystkich kursantów, którzy pragną uzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Przez długi czas o tym, jak długo jest on ważny, decydował termin, w którym kandydat na kierowcę do niego przystąpił. Jeśli uczestniczył on w kursie prawa jazdy przed 1 lipca 1998 roku, miał 10 lat na zdobycie uprawnień. Musiał w tym czasie przystąpić do testu teoretycznego oraz egzaminu praktycznego.

 W 2014 roku wprowadzono ważną zmianę. Zgodnie z nią, osoby, które zdały egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii B w Krakowie lub innym mieście, mogą przystąpić do egzaminu praktycznego dowolną liczbę razy. Nie ma tu ograniczenia czasowego, pozytywny wynik testu jest ważny bezterminowo. Co ważne, obecnie nie obowiązuje również limit dotyczący prób podejścia do egzaminu praktycznego.

 

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy – jak przebiega?

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy jest przeprowadzany w sali komputerowej. Dla każdej osoby jest przygotowane odrębne stanowisko, przy którym odpowiada ona na 32 pytania. 20 z nich dotyczy wiedzy teoretycznej, a 12 zagadnień specjalistycznych, związanych z konkretną kategorią prawa jazdy. Specjaliści szkoły samochodowej AUTO-TEST wskazują, że używany w egzaminie program informatyczny jest prosty w obsłudze, nie ma z nim większych problemów.

 

Zdający mają 25 minut na udzielenie wszystkich odpowiedzi. Maksymalnie mogą uzyskać 74 punkty, pozytywny wynik uzyskiwany jest na poziomie 68 punktów. Podczas egzaminu nie można cofnąć się do poprzedniego pytania, dlatego warto się maksymalnie skoncentrować i przemyśleć każdą odpowiedź.

 

Ważność egzaminu teoretycznego na prawo jazdy jest bezterminowa. Nie ma znaczenia, o jaką kategorię uprawnień stara się zdający. Do egzaminu praktycznego można zatem podejść w dowolnym momencie, np. po dodatkowych godzinach nauki prowadzenia samochodu lub motocykla. Warto pamiętać, że jak najszybsze przystąpienie do niego zwiększa szanse powodzenia. Kursant pamięta zasady ruchu drogowego i przepisy.

Powiązane artykuły