Czy prowadzenie auta z wypożyczalni można powierzyć innej osobie?

wypozyczalnia samochodow

Spis treści

Działające w Polsce wypożyczalnie mają różnych klientów. Z ich usług korzystają zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Wynajem auta to doskonały sposób na organizację rodzinnego wyjazdu czy uzupełnienie firmowej floty. Czy wypożyczony samochód może prowadzić wyłącznie osoba podpisująca umowę z firmą wynajmującą? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części naszego artykułu. Zachęcamy do lektury.

Kto może kierować samochodem z wypożyczalni?

Standardowo wypożyczonym samochodem może kierować wyłącznie osoba podpisująca umowę z firmą wynajmującą. Obowiązek ten zawarty jest w dokumencie otrzymywanym podczas odbioru auta. Wynika to zarówno z kwestii bezpieczeństwa, jak i odpowiedzialności za szkody po ewentualnym wystąpieniu niebezpiecznej sytuacji na drodze. Nie mniej jednak istnieją przypadki, w których wynajęte auto może prowadzić także inna osoba. Aby do tego doszło, niezbędne jest uzyskanie stosowanego pozwolenia od właściciela pojazdu.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Abacus Car Rental, która zajmuje się wypożyczaniem samochodów na terenie całej Polski: Większość polskich wypożyczalni umożliwia wskazanie w umowie drugiej osoby upoważnionej do kierowania wynajętym autem. W zależności od zasad panujących w danej firmie jest to darmowe lub płatne. Nie ma tu jednolitych standardów. Ewentualna opłata nigdy nie jest jednak przesadnie wysoka. Wynosi od kilku do kilkunastu złotych za dobę wynajmu. Informacje o formalnościach związanych z użyczeniem samochodu drugiej osobie zawarte są w regulaminie lub umowie najmu. Przed podpisaniem dokumentu klient zawsze ma czas na dokładne zapoznanie się z obowiązującymi regułami. Należy przy tym pamiętać, że odpowiedzialność za potencjalne szkody zawsze spoczywa na najemcy, czyli osobie wskazanej jako główny kierowca.

Dlaczego warto zdecydować się na wynajem auta z dodatkowym kierowcą?

Wynajem auta z dodatkowym kierowcą to doskonałe rozwiązanie w wielu sytuacjach. Podczas długiego wyjazdu organizowanego przez rodzinę lub grupę przyjaciół wymiana za kółkiem pozwala uniknąć zmęczenia. Podróż jest dzięki temu bezpieczniejsza i bardziej komfortowa. W przypadku przedsiębiorców prowadzących firmę transportową lub inną działalność gospodarczą wymagającą częstego przemieszczania się pojazdami służbowymi dodatkowy kierowca umożliwia wymianę pracowników odpowiedzialnych za prowadzenie wynajętego auta. Dzięki temu jednym samochodem może poruszać dwóch lub więcej pracowników. To sposób na optymalizację kosztów prowadzenia firmy.

Jak uzyskać zgodę na prowadzenia auta przez dodatkowego kierowcę?

Uzyskanie zgodny na prowadzenie auta przez dodatkowego kierowcę nie jest skomplikowane. Nie wymaga również żadnych dodatkowych formalności. Najemca decydujący się na krótko- lub średnioterminowy wynajem samochodów musi jedynie dostarczyć wynajmującemu prawo jazdy oraz drugi dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport) dodatkowego kierowcy. Właściciel pojazdu może dzięki temu umieścić jego dane w umowie najmu. Sprawia to, że korzystanie z auta przez dodatkowego kierowcę jest w pełni legalne. Najemca nie naraża się przez to na karę pieniężną za udostępnienie samochodu nieuprawnionej osobie. Zwykle wynosi ona od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Powiązane artykuły