Czy dzięki pompie ciepła można podgrzać wodę w basenie?

woda w basnie

Spis treści

Pompy ciepła od lat zyskują na popularności wśród właścicieli domów jednorodzinnych. W połączeniu z fotowoltaiką tworzą ekonomiczny i ekologiczny sposób ogrzewania, a przy tym niemal całkowicie bezobsługowy. Co więcej, pompy te doskonale sprawdzają się też do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Co jednak z wodą w basenie? Czy jest możliwość utrzymania zadanej temperatury w basenie dzięki pompie ciepła? Sprawdzamy!

Jaką pompę ciepła wybrać do ogrzewania basenu?

W pierwszej kolejności należy rozróżnić, czy jest to basen kryty, znajdujący się we wnętrzu budynku, czy jednak jest to basen znajdujący się na zewnątrz. W pierwszym przypadku wystarczy podłączenie pompy służącej do ogrzewania budynku oraz przygotowywania c.w.u. W drugim natomiast konieczny jest montaż pompy ciepła do basenu.

Basenowa pompa ciepła to wyspecjalizowane urządzenie, które służy do podgrzewania wody w basenie w okresie wiosennym i jesiennym. Temperatura, w której może pracować taka pompa, powinna być nie mniejsza niż 5°C. Co ciekawe, basenową pompą ciepła można podgrzewać wodę zarówno w stałych basenach, jak i składanych, np. rozpinanych na stelażach, a szeroka oferta urządzeń pozwala na dobór urządzenia zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

Zasada działania i zalety basenowej pompy ciepła

Aby basenowa pompa ciepła działała prawidłowo, konieczny jest jej fachowy dobór oraz montaż. Zajmują się tym takie firmy jak np. FHU Daniel. Uwzględnić należy m.in. technologię, w jakiej wybudowany został basen, jego wielkość, docelową temperaturę wody czy moc pompy i jej współczynnik efektywności. Basenowa pompa ciepła działa na takiej samej zasadzie, co zwykła pompa do przygotowywania c.w.u. Z tą różnicą, że pobiera znacznie mniej mocy i ogrzewa wodę w sposób przepływowy.

Największą zaletą basenowej pompy ciepła jest jej wysoka wydajność, na którą nie wpływają warunki zewnętrzne. Koszt jej instalacji jest stosunkowo niski, a sama pompa może służyć do podgrzewania wody w basenie nawet przez kilkanaście lat. Jest to również znacznie tańsza alternatywa dla elektrycznych podgrzewaczy wody. Ponadto basenowa pompa ciepła podgrzewa wodę wyłącznie do zadanej temperatury, wynoszącej zazwyczaj 24-28°C. Nie ma więc obaw o jej nadmiarową pracę.

Powiązane artykuły