Czekam na pierwszą wiosenną burzę!

Burza to piękne i niebezpieczne zjawisko. Prawda?

Spis treści

Burza to piękne i niebezpieczne zjawisko. Prawda?Wiosenne burze są tyleż straszne, co piękne! Błyskawice przeplatające się z efektami dźwiękowymi mają swój niepodważalny urok, a ciepły deszcz sprawia, że wszystko wokół zaczyna przepięknie pachnieć.  Ale zanim zapatrzymy się w niebo i oddamy kontemplacji kolejnych wyładowań atmosferycznych – pamiętajmy o zasadach bezpiecznego podziwiania tych zjawisk!

Burza z piorunami

Piorun kulisty występuje rzadko i jest niezwykle efektowny - to kula gazuBurze to zjawiska atmosferyczne, które powstają w wyniku zaburzenia równowagi atmosferycznej i charakteryzują się opadami (najczęściej intensywnymi), silnym wiatrem oraz wyładowaniami atmosferycznymi, czyli… piorunami. Pioruny to silne lub bardzo silne wyładowania elektrostatyczne w atmosferze – będące po prostu przepływami energii elektrycznej, która gromadzi się w burzowych chmurach. Skąd energia elektryczna w burzowych chmurach? Wewnątrz tych chmur wieją silne wiatry, które powodują, że drobinki lodu pocierają o siebie wytwarzając właśnie ładunek elektryczny. Piorunom towarzyszą efekty dźwiękowe zwane grzmotami oraz zjawiska świetlne, czyi błyskawice. Pioruny są różne – najczęściej możemy zaobserwować pioruny liniowe (z licznymi rozgałęzieniami). Duża rzadziej widywane są pioruny kuliste (mające postać kuli rozżarzonego gazu) oraz paciorkowe (pojawiające się jako oddzielne punkty świetlne w miejscu wyładowania pioruna liniowego). Pioruny oprócz tego, że są efektowne i piękne – mogą być również skrajnie niebezpieczne: wywoływać pożary, rozrywać mury i stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Jak się zachować podczas burzy?

Znajomość zasad zachowania się podczas burzy pomoże nam zminimalizować niezbezpieczeństwo z nią związaneW wyniku uderzenia pioruna co roku około 240 tysięcy ludzi zostaje rannych (konsekwencje zdrowotne mogą dokuczać osobom porażonym przez kilka lat lub całe życie), a około 24 tysiące – ginie. Burzę najlepiej podziwiać zza zamkniętego okna w domu (wyposażonego w instalację z piorunochronem w roli głównej). Jeżeli jednak zdarzy się, że jesteśmy na świeżym powietrzu i nie mamy szans na schronienie się w budynku – pamiętajmy, by unikać pustych przestrzeni. Piorun najczęściej uderza w najwyższy (lub jedyny wysoki) punkt w danej okolicy. Zejdźmy z wysoko położonego terenu, nie stójmy pod wysokim drzewem i maksymalnie ograniczmy kontakt z podłożem – to po ziemi przemieszcza się ładunek elektryczny, więc absolutnie nie możemy się na niej położyć.

 

Powiązane artykuły