Czas na mądry zegarek, czyli… smartwatch!

Smartwatch to funkcjonalny gadżet - dopasujmy go do naszych potrzeb

Spis treści

Smartwatch to funkcjonalny gadżet - dopasujmy go do naszych potrzeb

Opinie na temat smartwatchów są podzielone – jedni zostali ich absolutnymi fanami, inni zupełnie nie są w stanie zrozumieć fenomenu tych mądrych zegarków. Jeśli czujesz, że należałbyś do tej pierwszej grupy i nosisz się z zamiarem kupna smartwatcha – sprawdź na co zwrócić uwagę wybierając model idealny dla siebie.

Zanim zaczniemy analizować poszczególne parametry, dobrze rozpoznajmy nasze potrzeby i oczekiwania. Na jakich funkcjach smartwatcha najbardziej nam zależy? Czy chcemy ułatwić sobie odbieranie połączeń i monitorowanie poczty elektronicznej? A może najważniejsze są funkcje dotyczące stylu życia i uprawiania sportu – licznik kroków, pomiar tętna itp… Oto najistotniejsze pytania, które musimy sobie postawić wybierając inteligentny zegarek:

  • Smartwatch będzie kompatybilny z naszym telefonem jeśli będą wyposażone w ten sam system operacyjny, np. AndroidCzy smartwatch będzie działał z moim smartfonem? Wszystko zależy od systemu operacyjnego jednego i drugiego urządzenia. Te najczęściej stosowane to Android i iOS (w iPhonach).
  • Jak smartwatch będzie się łączył z moim smartfonem? Najczęściej stosowaną technologią jest łączność bezprzewodowa Buetooth (różne standardy komunikacji są ze sobą kompatybilne, np. 4.1 powinien połączyć się bez problemu z 2.1). Dodatkowym udogodnieniem będzie Wi-Fi w zegarku, które umożliwi łączenie się zegarka z telefonem nawet na odległość. Połączenie smartwatcha z smartfonem będzie wymagało zainstalowania na telefonie dodatkowej aplikacji, np. Android Wear lub Gear Manager.
  • Czy można rozszerzać funkcjonalność smartwatcha? Bogatą bazę programów zyskamy decydując się na Android Wear. W tańszych modelach smartwatchów może okazać się niemożliwe zainstalowanie jakichkolwiek dodatkowych aplikacji.
  • Jak długo działa bateria smartwatcha? Większość smartwatchów działa podobnie jak smartfony, czyli najczęściej po 24-48 godzinach wymagają podłączenia ich do ładowarki. Dłużej będą działać smartwatche bez wyświetlacza (zegarek komunikuje się z nami za pomocą prostych ikon, nie ma możliwości np. odczytywania na nim tekstu), które na zwykłej, płaskiej baterii mogą działać nawet kilka miesięcy. Na skrócenie czasu pracy baterii wpływają m.in.: duży wyświetlacz i jasność podświetlenia, aktywna łączność komórkowa i Wi-Fi, aktywny krokomierz i pulsomierz.
  • Smartwatch może być wyposażony w duży wyświetlacz, dzięki któremu bez problemu będziemy odczytywać wiadomości, a nawet - odpisywać na nieJaki wyświetlacz wybrać, jeśli zależy mi na odczytywaniu na nim wiadomości? W takim wypadku najlepiej postawić na zegarek z wyświetlaczem LCD, AMOLED lub ePaper. W zegarkach z bardzo dużymi wyświetlaczami możliwe będzie również wprowadzanie wiadomości za pomocą wbudowanej klawiatury Qwerty.
  • Czy smartwatch jest wodoszczelny? Większość modeli posiada wodoszczelną obudowę, dzięki której nie zaszkodzi im zachlapanie podczas mycia rąk, czy nawet kąpieli. Dokładne informacje na temat wodoodporności znajdują się w instrukcji dołączonej do każdego zegarka.

Macie już jakiś swój smartwatchowy typ?

Powiązane artykuły