PPK – co to takiego i kto na tym skorzysta?

Spis treści

Z dniem 1 lipca 2019 roku formalnie rusza nowy program oszczędnościowy – PPK stworzony z myślą o osobach, które szukają sposobów na odłożenie pieniędzy na emeryturę. Jego projekt został zaakceptowany i podpisany przez prezydenta Dudę 19 listopada 2018 roku. Czy przystąpienie do niego jest dobrowolne, czy obowiązkowe? Jakie korzyści wiążą się z przystąpieniem do PPK?

PPK – co to oznacza?

PPK to nic innego, jak sposób na zapewnienie sobie godnego i spokojnego życia na emeryturze.

Co to jest PPK? To skrót od nazwy Pracownicze Plany Kapitałowe. Jak wynika z definicji, jest to powszechny, dobrowolny, prywatny system oszczędnościowy. Tworzą go sami pracownicy – przeznaczając 2% swojej pensji, pracodawcy – dokładając im do pensji od 1,5-4% oraz Skarb Państwa zasilając konta uczestników dwukrotnie – sumą powitalną wynoszącą 250zł oraz rocznym dodatkiem w kwocie 240zł. Gromadzone na indywidualnych rachunkach PPK środki podlegają dziedziczeniu.

Jakie są zasady PPK?

Uczestnictwo w PPK nie jest obowiązkowe, chociaż automatycznie są do niego zapisywane osoby, które nie ukończyły 55 lat. Pozostali zainteresowani – przed osiągnięciem 70 roku życia – powinni złożyć wniosek u swojego pracodawcy – o ile ten da im taką możliwość.

Każdy uczestnik programu ma prawo z niego zrezygnować lub w ogóle do niego nie przystępować. Następuje to na podstawie złożonego wniosku. Decyzja musi być odnawiana co 4 lata. Na tych samych zasadach można powrócić do programu – także w dowolnym momencie.

Wszystkie zgromadzone środki zostaną wypłacone pracownikowi, gdy ten osiągnie wiek 60 lat. Jednak nie otrzyma on od razu całej kwoty. Jednorazowo wypłacone zostanie mu jedynie 25% zgromadzonej sumy. Pozostałe 75% otrzyma on w 120 ratach.

Każdy uczestnik ma prawo wcześniej wycofać swoje środki. Jest to jednak obwarowane pewnymi zasadami. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie TUTAJ.

PPK – korzyści dla uczestników

Dodatkowe środki przeznaczone na emeryturę to jedna z najważniejszych korzyści przypisywanych PPK.

Po wyjaśnieniu co to jest PPK i przedstawieniu najważniejszych zasad programu, czas na prezentację korzyści z przystąpienia do niego. Najważniejszy plus to zgromadzenie dodatkowych funduszy na emeryturę. Specjaliści przestrzegają, że mimo wielu rządowych deklaracji, nie ma co liczyć na taki wzrost świadczenia, który zapewni seniorom spokojne i dostatnie życie. Inną zaletę stanowi wysoki procent zysku z tworzonych w ten sposób oszczędności. Na korzyść za przystąpieniem do PPK przemawiają również dwie ważne cechy programu. Pierwsza – środki zgromadzone na koncie należą wyłącznie do uczestnika programu. Druga – środki podlegają dziedziczeniu.

Powiązane artykuły