Ceramiczne płytki podłogowe – najważniejsze zalety i wady

plytki ceramiczne

Spis treści

Podczas wyposażania takich pomieszczeń jak łazienka lub kuchnia inwestorzy zwykle decydują się na pokrycie ich podłóg płytkami ceramicznymi. Co ciekawe, wielu specjalistów poleca, aby płytki tego typu stosować także w innych pomieszczeniach, takich jak garaż czy też kotłownia. Jakie są dokładnie zalety ceramicznych płytek podłogowych, dzięki którym są one tak popularne?

Najważniejsze zalety płytek ceramicznych

Co konkretnie sprawia, że ceramiczne płytki podłogowe cieszą się tak ogromną popularnością i są często wykorzystywane w domach i mieszkaniach? Zdecydowanie najważniejszą zaletą jest ich ogromny wybór i bardzo duża dostępność. Właściwie w każdym sklepie budowlanym dostać można dziesiątki różnych wzorów, rozmiarów lub kolorów tego typu płytek. Dzięki temu każdy znajdzie coś idealnego dla siebie, co pasować będzie do każdego typu wnętrza.
Bardzo dużą zaletą jest również niezwykła łatwość utrzymywania ich w czystości. Tak naprawdę wystarczy je tylko przetrzeć wilgotną szmatką, aby zebrać z nich cały brud. Jeśli jednak powstanie na nich silniejsze zabrudzenie, bez większych problemów można na płytkach użyć nawet detergentów — są odporne na ich działanie i nie dojdzie do uszkodzenia powierzchni.
Ceramiczne płytki podłogowe charakteryzują się także bardzo wysoką odpornością na zarysowania. Dzięki temu, że posiadają bardzo duży współczynnik ścieralności, nie zaszkodzi im codzienne chodzenie po nich w butach, częste odkurzanie, a nawet bardziej drastyczne traktowanie w postaci np. jeżdżenia po nich samochodem. Z tego powodu są one często polecane do garaży. Nie tylko będą się tam estetycznie prezentowały, lecz będą również odporne na działanie bardzo niekorzystnych warunków.
Na sam koniec wspomnieć trzeba, że w odróżnieniu od wielu konkurencyjnych rozwiązań, podłogowe płytki ceramiczne są bardzo ekologiczne i nie stanowią dużego obciążenia dla środowiska.

Czy podłogowe płytki ceramiczne mają jakiekolwiek wady?

Rozsądną decyzją przed zakupem płytek ceramicznych jest dowiedzenie się, czy oprócz naprawdę ciekawych zalet posiadają one jakieś minusy. Rzecz jasna nawet tak wysokiej jakości produkt ma pewne niedociągnięcia. O czym warto przede wszystkim wspomnieć?
Wiele osób jako wadę wskazuje to, że płytki tego typu są nieco zimne w dotyku, co jest szczególnie dotkliwe w łazience, gdy chodzi się po nich gołymi stopami. Problem ten jednak można rozwiązać, stosując ogrzewanie podłogowe.
Innym dość poważnym zarzutem jest wysoka podatność na pęknięcia w wyniku punktowego uderzenia. Jeśli w kuchni upadnie nam na płytki np. patelnia, istnieje duża szansa, że ulegną one zniszczeniu.

Powiązane artykuły