Budynki dziwne, dziwniejsze i najdziwniejsze

Krzywy Domek w Sopocie zadziwia architekturą i nowoczesnymi wnętrzami

Spis treści

Krzywy Domek w Sopocie zadziwia architekturą i nowoczesnymi wnętrzamiRokrocznie odbywają się różne przeglądy architektoniczne. Wybiera się bryły najładniejsze i te najbrzydsze („makabryły”). Portal Village of Joy opublikował natomiast listę 50 – ciu najdziwniejszych budowli świata, a pierwsze miejsce zajął na niej… Krzywy Domek w Sopocie.

Im dziwniej tym lepiej

Ściana Sławy w Krzywym Domku to sposób na uhonorowanie gościInspiracją do powstania sławnych krzywizny sopockiego budynku były dla architektów (Szotyńskich i  Zaleskiego) rysunki Jana Szancera. Krzywy Domek wzniesiono na przełomie 2003 i 2004 roku i wchodzi on w skład Centrum Handlowego „Rezydent”. W tym na wskroś nowoczesnym budynku liczącym 5 pięter i mającym ponad 1500 metrów kwadratowych powierzchni –  mieszczą się przede wszystkim biura (wyposażone w najnowszej generacji sprzęty, z przestronnymi salami konferencyjnymi, z dostępem do Internetu).  Krzywy Domek tętni życiem i praktycznie nie zasypia – oprócz biur znajdują się w nim również pub i kawiarnia, które skupiają się na promowaniu kultury i sztuki. W Krzywym Domku jest również „Ściana Sławy”, na której składają swoje podpisy gwiazdy uczestniczące w wydarzeniach kulturalnych (muzycznych, teatralnych, wystawach sztuki) – z pewnością warto to wszystko zobaczyć.

Jeszcze więcej dziwów

The Basket Building w Ohio, oryginalna siedziba firmyNa piątym miejscu listy TheVillage of Joy znalazł się The Basket Building. Ogromny koszyk został wybudowany w Ohio, w Stanach Zjednoczonych w 1997 i jest… biurowcem. The Basket Building to siedziba Longaberger Basket Company, a jego kształt to spełnienie marzenia i wizji założyciela firmy D. Longaberger’a. Na liście najdziwniejszych budynków świata znajdują się również: budynek w kształcie buta (Shoe House w Pensylwanii) i niesamowita biblioteka publiczna (Kansas City Public Library w Missouri, w Stanach Zjednoczonych).

Powiązane artykuły