Tutaj brak opon zimowych grozi mandatem!

Spis treści

Czy wiesz, że są takie kraje, gdzie obowiązuje wymiana opon letnich na zimowe? Sprawdź, gdzie tak jest zanim narazisz się na karę.

Zimowy obowiązek

Z roku na rok przybywa kierowców, którzy nie czekają z wymianą opon na zimowe do ostatniej chwili. Dzięki temu mogą uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze. A czy wiecie, że niektóre kraje UE wprowadziły nakaz (obowiązek) wymiany opon na zimowe? Nie – Polska jeszcze do nich nie należy. Dlaczego o tym piszę, skoro nie dotyczy to naszego kraju? Zbliżają się Święta, Sylwester, potem ferie i bywa, że spędzamy je właśnie za granicą, a przepisy dotyczące wymiany opon na zimowe dotyczą również tych, którzy są przejazdem (gości i turystów).

Za brak zimowych opon grożą dość dotkliwe – i to nie tylko dla portfela konsekwencje. Zobacz, gdzie możesz się ich spodziewać:

Austria – tutaj obowiązek trwa od 1 listopada do 15 kwietnia, jego nieprzestrzeganie kosztuje kierowcę 35Euro, a gdy dojdzie do kolizji suma ta może wzrosnąć nawet do 5000Euro.

Czechy – nakaz obowiązuje od 1 listopada do 31 marca.

Francja – nakaz obowiązuje na wybranych oznakowanych odpowiednio odcinkach dróg w rejonach górskich. Nieprzestrzeganie nakazu jest karane mandatem – 35Euro oraz odholowanie auta, które właściciel odbiera na własny koszt…

Niemcy – opony zimowe należy założyć wraz z nadejściem pierwszych przymrozków. W przypadku złamania przepisu kierowcy grozi mandat od 60Euro – ostateczna wysokość uzależniona jest od tego, czy nie doszło w związku ze złamaniem przepisu do kolizji lub blokady ruchu.

Norwegia – tutaj opon zimowych nie trzeba co prawda posiadać, ale … obowiązuje za to wymóg umieszczenia na kołach łańcuchów przeciwśniegowych. Nakaz obowiązuje wraz z nadejściem pierwszych oznak zimy.

Słowenia – obowiązek narzucony jest od 15 listopada do 15 marca.

Szwecja – tutaj nakaz obowiązuje od grudnia do końca marca.

Szwajcaria – tutaj co prawda nie przestrzega się tak surowo tego nakazu, ale … jeśli to z naszej winy dojdzie do kolizji lub blokady ruchu musimy liczyć się z naprawdę wysokimi karami.

Włochy – opony zimowe obowiązują od 15 listopada do 15 kwietnia. Najostrzej przepis ten respektowany jest na obszarze Tyrolu.

Na liście tej znajduje się jeszcze kilka innych krajów. Ja wymieniam tylko te, które stanowią najbardziej popularne kierunki zagranicznych wojaży Polaków.

Osobiście uważam, że to dobre posunięcie. Przede wszystkim dlatego, że niektórzy kierowcy mocno przeceniają swoje umiejętności w zakresie panowania nad pojazdem, gdy drogi zaczyna pokrywać pierwszy lód, że o śniegu już nie wspomnę. Być może – skoro korzystamy z tak wielu wzorców europejskich, warto byłoby przejąć jeszcze i ten ? Jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie? Dajcie znać w komentarzach.

Powiązane artykuły