Auto gotowe do podróży!

Żeby podróż była udana i bezpieczna - warto przygotować do niej nie tylko siebie, ale również samochód. Jak to zrobić?

Spis treści

Żeby podróż była udana i bezpieczna - warto przygotować do niej nie tylko siebie, ale również samochód. Jak to zrobić?Przed nami majówka. Jesteśmy zwarci i gotowi, zakupy zrobione, walizki spakowane – w planach długi weekend na Mazurach. Ale zanim rzucimy hasło: „do wozu” – warto sprawdzić jego stan. Czy nasze auto jest gotowe do drogi? Robimy szybki przegląd. 

Robimy przegląd!

Jeżeli nasze auto swoje najlepsze lata ma już za sobą, a licznik sugeruje, że niejedno już w życiu przejechało – przed każdą dłuższą trasą warto podjechać samochodem do stacji diagnostycznej na kompleksowy przegląd. Wozimy się w miarę nowym autem, regularnie serwisowanym i nie wydającym żadnych niepokojących dźwięków – wystarczy, że sami sprawdzimy najważniejsze elementy i parametry.

Kompleksowy przegląd techniczny warto powierzyć zaufanemu serwisowi - to jeden z gwarantów naszego bezpieczeństwa

  1. Opony – sprawdzamy stan ogumienia i ciśnienie w oponach, a także stan koła zapasowego.
  2. Akumulator – powinien być sprawny i naładowany, by nie zawiódł nas w trasie brakiem mocy.
  3. Oświetlenie – włączamy wszystkie światła i kontrolujemy ich ustawienia, sprawdzamy również światła stopu oraz migacze, a w samochodzie warto mieć zapasowe żarówki (minimum po dwie z każdego rodzaju).
  4. Płyny – otwieramy maskę i sprawdzamy kolejno poziom wszystkich płynów eksploatacyjnych: oleju, płyn hamulcowy i w chłodnicy, płyn do spryskiwaczy.
  5. Paski klinowe – sprawdzamy stan i napięcie paska klinowego.
  6. Stan silnika – przyglądamy się uważnie poszczególnym elementom silnika i szukamy ewentualnych śladów wycieków, warto również skontrolować stan podłoża pod silnikiem (dlatego przed podróżą warto zaparkować auto na minimum 2 – 3 godziny na podłożu betonowym, na którym będzie widać każdą plamę).
  7. Hamulce – stan tarcz i klocków hamulcowych możemy ocenić zdejmując kołpaki, tarcze powinny być gładkie, a klocki mieć odpowiednią grubość.
  8. Klimatyzacja – powinna być regularnie czyszczona, bo w jej poszczególnych częściach mogą rozwijać się niebezpieczne dla zdrowia bakterie, pleśń i grzyby, dobrze utrzymana klimatyzacja zagwarantuje komfortową jazdę w optymalnej temperaturze bez względu na aurę na zewnątrz pojazdu.

Teraz można zapakować wszystko i wszystkich… Ruszamy!

Nie pozostaje nam nic inne jak życzyć sobie... szerokiej drogi! Udanej Majówki!

Powiązane artykuły