Trudno wyobrazić sobie dobrze prosperujący i rokujący biznes bez sprawnej floty. Do tego, aby kupić auto firmowe potrzebne są wolne środki. Co w sytuacji, kiedy gotówka jest „zamrożona”? Jako właściciele mamy do swojej dyspozycji całkiem sporo narzędzi, które pozwolą nam sfinansować ten zakup. Oto 3 najbardziej popularne wraz ze swoimi zaletami i wadami.

Auto firmowe – po co kupować dodatkowy pojazd?

Dodatkowe auta firmowe to swoista wizytówka przedsiębiorstwa.

Gdy prowadzony przez nas interes zaczyna przynosić poważne zyski, zazwyczaj myślimy nad poszerzeniem spektrum świadczonych usług. W tym celu dokonujemy zakupu nowego sprzętu, ale i narzędzi niezbędnych do wykonywania pracy. Wśród tych drugich wysoką pozycję zajmuje samochód firmowy. Do czego jest nam potrzebny? Dzięki niemu dotrzemy do większej liczby klientów, a przy tym mamy możliwość rozszerzenia obszaru działalności nie tylko o nowe dzielnice, ale nawet i miejscowości. Dzięki dodatkowym samochodom, możemy też uruchomić opcje dostarczenia wybranych: towarów a nawet usług pod adres interesanta. Poza tym auto z logo naszego przedsiębiorstwa, to również dobry sposób na rozreklamowanie prowadzonej działalności. Lepiej też wyglądamy w oczach naszych przyszłych kontrahentów, którzy mogą chociażby na dziedzińcu firmowym dostrzec świeżo skompletowaną flotę.

Jak sfinansować zakup firmowego samochodu?

Auto na kredyt to jeden z bardziej popularnych, choć dość kosztownych form finansowania zakupu pojazdu firmowego.

Wszystkie te elementy są w stanie zagwarantować świetlaną przyszłość naszemu biznesowi. Taka inwestycja oznacza jednak pewne obciążenie dla budżetu firmy. Co w momencie, kiedy nie mamy wystarczającej kwoty? Możemy zaczekać na tzw. „lepsze czasy”, ale musimy liczyć się wtedy z utratą zainteresowania ze strony nowych odbiorców naszych usług. Lepiej więc sięgnąć po jedno z trzech następujących rozwiązań.

Rozwiązanie nr 1 – kredyt

Zazwyczaj pierwszą myślą, jaka się pojawia przy planowaniu zakupu nowego pojazdu firmowego jest kredyt. Jeśli tylko nie zalegamy z żadnymi płatnościami, nie powinniśmy mieć problemów z jego otrzymaniem.

Zalety tego rozwiązania:

Minusy:

Jeżeli jednak jesteśmy pewni, co do płynności finansowej naszej firmy, możemy śmiało zdecydować się na tę formę finansowania.

Rozwiązanie nr 2 – wynajem długoterminowy

To zyskująca coraz bardziej na popularności opcja, czego dowodzi fakt, iż tylko w zeszłym roku co piąty samochód firmowy był wynajmowany.

Zalety:

Poza tym wiele firm zajmujących się długoterminowym wynajmem aut, oferuje zainteresowanym dodatkowy wachlarz usług. Są to m.in. przeglądy okresowe, wymiana opon (a nawet ich przechowywanie), auto zastępcze czy całodobowe Assistance obowiązujące na obszarze Polski. Warto zaznaczyć, że niektórzy usługodawcy oferują zniżki przy wynajmie większej liczby pojazdów.

Minusy:

Rozwiązanie nr 3 – leasing

Jest to forma finansowania zakupu aut służbowych, z której bardzo często korzystają przedsiębiorcy. Wiąże się ona bowiem z licznymi korzyściami. Należą do nich:

Wady:

Należy przy tym nadmienić, że do swojej dyspozycji mamy dwa rodzaje leasingu:

Jak więc widzimy jeśli nawet brakuje nam wolnej gotówki, ale potrzebne jest nam auto firmowe, jako narzędzie pracy, nie powinniśmy czekać z jego zakupem ani chwili. Pamiętajmy, że moment wahania może wykorzystać konkurencja. Wybierzmy też wariant, który będzie dla nas najbardziej wygodny, ale i nie zachwieje jednocześnie płynnością finansową przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz