Auto firmowe – najpopularniejsze metody finansowania jego zakupu w 2019 roku

Spis treści

Trudno wyobrazić sobie dobrze prosperujący i rokujący biznes bez sprawnej floty. Do tego, aby kupić auto firmowe potrzebne są wolne środki. Co w sytuacji, kiedy gotówka jest „zamrożona”? Jako właściciele mamy do swojej dyspozycji całkiem sporo narzędzi, które pozwolą nam sfinansować ten zakup. Oto 3 najbardziej popularne wraz ze swoimi zaletami i wadami.

Auto firmowe – po co kupować dodatkowy pojazd?

Dodatkowe auta firmowe to swoista wizytówka przedsiębiorstwa.

Gdy prowadzony przez nas interes zaczyna przynosić poważne zyski, zazwyczaj myślimy nad poszerzeniem spektrum świadczonych usług. W tym celu dokonujemy zakupu nowego sprzętu, ale i narzędzi niezbędnych do wykonywania pracy. Wśród tych drugich wysoką pozycję zajmuje samochód firmowy. Do czego jest nam potrzebny? Dzięki niemu dotrzemy do większej liczby klientów, a przy tym mamy możliwość rozszerzenia obszaru działalności nie tylko o nowe dzielnice, ale nawet i miejscowości. Dzięki dodatkowym samochodom, możemy też uruchomić opcje dostarczenia wybranych: towarów a nawet usług pod adres interesanta. Poza tym auto z logo naszego przedsiębiorstwa, to również dobry sposób na rozreklamowanie prowadzonej działalności. Lepiej też wyglądamy w oczach naszych przyszłych kontrahentów, którzy mogą chociażby na dziedzińcu firmowym dostrzec świeżo skompletowaną flotę.

Jak sfinansować zakup firmowego samochodu?

Auto na kredyt to jeden z bardziej popularnych, choć dość kosztownych form finansowania zakupu pojazdu firmowego.

Wszystkie te elementy są w stanie zagwarantować świetlaną przyszłość naszemu biznesowi. Taka inwestycja oznacza jednak pewne obciążenie dla budżetu firmy. Co w momencie, kiedy nie mamy wystarczającej kwoty? Możemy zaczekać na tzw. „lepsze czasy”, ale musimy liczyć się wtedy z utratą zainteresowania ze strony nowych odbiorców naszych usług. Lepiej więc sięgnąć po jedno z trzech następujących rozwiązań.

Rozwiązanie nr 1 – kredyt

Zazwyczaj pierwszą myślą, jaka się pojawia przy planowaniu zakupu nowego pojazdu firmowego jest kredyt. Jeśli tylko nie zalegamy z żadnymi płatnościami, nie powinniśmy mieć problemów z jego otrzymaniem.

Zalety tego rozwiązania:

  • zarówno decyzję, jak i gotówkę otrzymujemy w dość krótkim czasie;
  • atrakcyjne oprocentowanie – jeszcze więcej korzyści zyskamy, kiedy zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu w instytucji będącej partnerem producenta samochodu. Są to tzw. autobanki. Przykładowe z nich to: FCE Bank Polska (Ford) czy Volkswagen Polska (VW, Audi, Seat, Skoda); wtedy też możemy skorzystać z uproszczonej procedury kredytowej;
  • większe korzyści podatkowe – praktycznie natychmiast po zakupie możemy odliczyć od podatku dochodowego cały VAT.

Minusy:

  • jesteśmy zmuszeni związać się z bankiem na dość długi czas;
  • musimy pamiętać, aby tak zarządzać finansami firmy, aby co miesiąc móc przelać na konto wierzyciela równowartość ustalonej w umowie raty;
  • przez cały okres kredytowania właścicielem naszego auta pozostaje bank;
  • zaciągnięcie takiego zobowiązania stanowi obciążenie, a przede wszystkim zagrożenie dla zdolności kredytowej przedsiębiorstwa.

Jeżeli jednak jesteśmy pewni, co do płynności finansowej naszej firmy, możemy śmiało zdecydować się na tę formę finansowania.

Rozwiązanie nr 2 – wynajem długoterminowy

To zyskująca coraz bardziej na popularności opcja, czego dowodzi fakt, iż tylko w zeszłym roku co piąty samochód firmowy był wynajmowany.

Zalety:

  • wynajem nie wiąże się z opłatą wstępną;
  • wygoda i wysoka funkcjonalność – w kwocie miesięcznej raty znajduje się często serwis oraz ubezpieczenie;
  • po zakończeniu umowy, auto wraca do właściciela – nie trzeba go wykupować, można wrócić po kolejne.

Poza tym wiele firm zajmujących się długoterminowym wynajmem aut, oferuje zainteresowanym dodatkowy wachlarz usług. Są to m.in. przeglądy okresowe, wymiana opon (a nawet ich przechowywanie), auto zastępcze czy całodobowe Assistance obowiązujące na obszarze Polski. Warto zaznaczyć, że niektórzy usługodawcy oferują zniżki przy wynajmie większej liczby pojazdów.

Minusy:

  • po przekroczeniu limitu kilometrów musimy liczyć się z dodatkowymi dopłatami;
  • jeśli auto po przeglądzie technicznym otrzyma negatywną ocenę, bo było użytkowane niewłaściwie bądź właściciel o nie nie dbał należycie – musimy być przygotowani na koszta ewentualnych napraw.

Rozwiązanie nr 3 – leasing

Jest to forma finansowania zakupu aut służbowych, z której bardzo często korzystają przedsiębiorcy. Wiąże się ona bowiem z licznymi korzyściami. Należą do nich:

  • niezwykle krótki czas oczekiwania na decyzję;
  • prostsze zasady przyznawania niż w przypadku kredytu;
  • niskie i przyjazne raty – dodatkowo można regulować ich wysokość zmieniając kwotę opłaty wstępnej, okres finansowania, limit kilometrów.

Wady:

  • im większy limit kilometrów wybierzemy tym wyższą ratę będziemy musieli zapłacić.

Należy przy tym nadmienić, że do swojej dyspozycji mamy dwa rodzaje leasingu:

  • operacyjny – ratę można wliczyć w koszta i nie mamy obowiązku wykupywania pojazdu;
  • finansowy – w koszta wliczyć można tylko sumę odsetek od raty; auto firmowe w momencie spłaty ostatniej raty przechodzi na własność leasingobiorcy.

Jak więc widzimy jeśli nawet brakuje nam wolnej gotówki, ale potrzebne jest nam auto firmowe, jako narzędzie pracy, nie powinniśmy czekać z jego zakupem ani chwili. Pamiętajmy, że moment wahania może wykorzystać konkurencja. Wybierzmy też wariant, który będzie dla nas najbardziej wygodny, ale i nie zachwieje jednocześnie płynnością finansową przedsiębiorstwa.

Powiązane artykuły