Arbuzy – jak wpływają na nasze zdrowie?

Spis treści

Latem wybór świeżych owoców jest ogromny. Możemy sięgać zarówno po rodzime, jak i egzotyczne odmiany. Wśród tych drugich prym wiodą arbuzy, bo są słodkie i świetnie gaszą pragnienie. A jak wpływają na nasze zdrowie?

Arbuzy wspierają pracę serca

Przyczyniają się do regulacji ciśnienia krwi, co znacząco ogranicza ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego. Dostarczają też potasu niezbędnego do prawidłowej pracy serca.

Pomagają przy infekcjach układu moczowego i nerek

Ma to związek z ich moczopędnymi właściwościami.

Zawarty w nich magnez wspiera układ nerwowy

Aby się o tym przekonać, wystarczy sięgnąć po kawałek tego owocu w chwili napięcia czy podenerwowania.

Arbuzy wpływają korzystnie na obciążony treningami organizm

Dzieje się to dzięki zawartości w ich składzie cytruliny, która ułatwia regenerację po wysiłku. Z kolei znajdujące się w tych owocach : potas, magnez, wapń sprawiają, że kawałek arbuza działa, jak zdrowa wersja napoju izotonicznego, ponieważ uzupełnia w ten sposób niedobory tych mikroelementów.

***
Warto nadmienić, że nie tylko sam arbuz, którego najlepiej kupić tutaj – posiada właściwości prozdrowotne. Wiele korzyści w tym zakresie daje również spożywanie pestek tego owocu. Przypisuje się im m.in.: działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Pestki arbuza to również wsparcie dla przeciążonej wątroby – wspierają procesy jej oczyszczania. W pestkach znajdują się także przeciwutleniacze, które chronią nasz organizm przed atakiem wolnych rodników. Suszone pestki arbuza można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, ale …taniej wyjdzie, gdy sami sobie je uprażymy. Wcześniej należy je nieco wysuszyć. Następnie ułożyć na rozgrzanej blasze. Dla smaku można je doprawić ulubionym olejem i przyprawami bądź też po uprażeniu zmielić i dodawać do sałatek, owsianki czy omletów.

Powiązane artykuły