Aplikacje dla kierowców – które są najlepsze?

Spis treści

 

Smartfony stały się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Korzystamy z nich w różnych miejscach i sytuacjach, także w czasie podróżowania samochodem. Dzisiaj sprawdzimy czy wiecie, jakie aplikacje dla kierowców warto zainstalować na swoim sprzęcie i w jakim celu.

Czy warto mieć smartfon w samochodzie?

Mimo, iż nie wolno z niego korzystać w trakcie jazdy, bo jest to surowo karane, warto mieć go pod ręką, naładowanego i gotowego do pracy z kilku powodów. Przede wszystkim pozwoli nam szybko wezwać pomoc, gdy ulegniemy wypadkowi bądź auto odmówi posłuszeństwa. Smartfon w samochodzie może też posłużyć, jako nawigacja lub pomoc w odnalezieniu się na obszarze, którego kompletnie nie znamy. Ale to oczywiście tylko podstawowe jego funkcje. O wiele bardziej przydatny będzie w momencie, gdy zainstalujemy na nim specjalne aplikacje dedykowane osobom, które spędzają za kółkiem sporo czasu.

Aplikacje dla kierowców warte uwagi

Odpowiednie aplikacje dla kierowców mogą zmienić smartfon w bardzo praktyczne urządzenie.

 

Ich największym plusem jest łatwość w obsłudze oraz fakt, że nawet podstawowe wersje (czyli bezpłatne) dają wiele możliwości. Poza tym ich wybór jest naprawdę spory. Oto kilka tych, które mogą okazać się najbardziej przydatne.

Yanosik

To jedna z ważniejszych aplikacji, gdyż informuje kierowców o sytuacji na drodze, dzięki czemu mogą oni szybciej zareagować. Ponadto działa na zasadzie „przypominajki”, że właśnie przekroczyli oni dozwoloną prędkość. Dzięki Yanosikowi kierowcy są też ostrzegani przed radarami czy kontrolach drogowych.

Google Maps

To aplikacja dobrze znana większości użytkowników smartfonów, w szczególności tym, którzy często podróżują. Łączy w sobie funkcjonalność planu miasta i nawigacji GPS. Najbardziej przydatna będzie wtedy, gdy kierowcy przebywają w obcym sobie rejonie. Dzięki niej łatwiej dotrą do wybranego celu. Trzeba jednak pamiętać o dokonywaniu regularnych aktualizacji, gdyż w przeciwnym wypadku można napotkać nieprzewidziane utrudnienia na drodze.

Fuelio

Dzięki niemu kierowca będzie mógł kontrolować wydatki związane z tankowaniem. Fuelio dodatkowo wskaże, gdzie jest najtańsze paliwo oraz która stacja jest oceniana przez klientów najlepiej. Aplikacja pozwala też kontrolować ilości spalanego paliwa i przejechanych kilometrów.

AutoGuard Blackbox

Jest to inteligenta kamera samochodowa. Zapisuje ona wszystkie dane z odbywanej podroży – łącznie z określeniem prędkości i wskazaniem dokładnej lokalizacji. Obraz jest bardzo wyraźny i czytelny. Może więc posłużyć, jako nagranie dokumentujące zachowanie wszystkich uczestników kolizji drogowej bądź innego wydarzenia drogowego.

Park Me

Dzięki pomocy aplikacji łatwiej znajdziemy parking i…własny samochód.

Kolejne praktyczne narzędzie, dzięki któremu kierowcy łatwiej będzie znaleźć nie tylko najbliższy parking, ale…i zaparkowany na nim pojazd. Aplikacja jest na tyle sprytna, że może też przypomnieć o czasie parkowania.

Podobne funkcje pełni również Parokopedia, która zawiera bazę stacji benzynowych w 75 różnych krajach. Jest więc bardzo przydatna w czasie wszelkich zagranicznych podróży.

Blablacar

Dzięki tej aplikacji nie tylko łatwiej dotrzeć do celu, ale i…nieco taniej. Otóż służy ona do kontaktu między poszukującymi transportu, a kierowcami właśnie. W jaki sposób można dzięki niej zaoszczędzić? Aplikacja pozwoli uzyskać odpowiedź na to, ile wyniesie paliwo za podroż w określone miejsce. Jeśli znajdą się chętni pasażerowie – po prostu kierowca dzieli się z nimi kosztami. To narzędzie cieszy się naprawdę dużą popularnością i dobrymi opiniami. Trzeba jednak być dość czujnym i ostrożnym, bo nigdy nie wiadomo kto wsiada z nami do wozu…

Na wypadek

To narzędzie, które przeprowadzi mniej doświadczonych kierowców przez procedury związane z kraksą, w jakiej właśnie biorą udział. Aplikacja pozwala również zweryfikować czy uczestniczący w kolizji posiadają ważne ubezpieczenia i badania techniczne swoich pojazdów.

Ratuj Życie

Gdy mieliśmy wypadek, zanim wezwiemy pomoc, warto skorzystać z gotowych instrukcji ratowania życia, które także są zawarte w aplikacjach.

To niezwykle ważna aplikacja, która przeprowadzi kierowcę przez czynności niezbędne przy udzielaniu pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadku. Jest ona o tyle wygodna i pomocna, że komunikaty pojawiają się w formie obrazkowej, ale i głosowej.

MoBilet

Ta sprytna aplikacja jest bardzo przydatna w sytuacji, kiedy trzeba zapłacić za parking, a kierowca nie chce nosić ze sobą portfela. Można z niej też skorzystać, gdy jest się zmuszonym do pozostawienia auta i poruszania komunikacją miejską. MoBilet umożliwia bowiem zakup biletów autobusowych czy tramwajowych.

iPolak

To forma poradnika, który podpowiada, jakie dokumenty czy ubezpieczenia trzeba mieć ze sobą przybywając do obcego kraju. Aplikacja to również świetne źródło wiedzy o obowiązujących w nim zwyczajach drogowych. Jest ona wspierana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Reasumując: kierowca, który wybiera się w podróż – zwłaszcza tę dalszą lub w nieznane sobie obszary – powinien pomyśleć o wymienionych aplikacjach i wybrać z tej listy najbardziej dla niego przydatne. Aplikacje dla kierowców powodują, że ich smartfony zmieniają się ze zwykłych telefonów czy „czasoumilaczy” w bardzo praktyczne narzędzia ułatwiające podróżowanie. Aby mogli z nich skorzystać, muszą pamiętać, aby urządzenie było ciągłe naładowane, sprawne i gotowe do użycia w nagłym wypadku.

Powiązane artykuły