Aparaty słuchowe dla dzieci – na co zwrócić uwagę?

sluchowe aparaty dla dzieci

Spis treści

Kiedy u malucha zostanie zdiagnozowany ubytek słuchu, jego opiekunowie powinni jak najszybciej podjąć kroki mające na celu dobór odpowiedniego aparatu słuchowego, ponieważ im wcześniej podejmą taką interwencję, tym urządzenie to będzie miało większy wpływ na poprawę rozwoju mowy, a także umiejętności społecznych u dziecka. Nierzadko jednak, zwłaszcza u starszych dzieci może pojawić się niechęć do noszenia takiego sprzętu. Dlatego podczas wyboru aparatu słuchowych dla dzieci, warto brać pod uwagę zarówno kwestie techniczne, jak i szereg innych aspektów, O czym warto pamiętać? Podpowiadamy.

Jaki rodzaj aparatu słuchowego dla dziecka wybrać?

Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje aparatów słuchowych dla dzieci. Wybierając takie urządzenie, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wiek malucha. Aparaty słuchowe dla dzieci powinny być dostosowane do wieku dziecka. Ze względu na ich wielkość, ale także rodzaj, do wyboru mamy modele zauszne, a także wewnątrzuszne. W przypadku młodszych dzieci jednak zalecane są te pierwsze wersje, ponieważ są większe i łatwiejsze w obsłudze. U nastolatków z kolei można już wykorzystać wewnątrzuszne aparaty słuchowe, które wymagają większych zdolności manualnych, ale zapewniają też większą dyskrecję, dzięki czemu otoczenie dziecka nie musi wiedzieć o jego wadzie.

Zobacz także: https://vabi.com.pl/czym-wyrozniaja-sie-nowoczesne-aparaty-sluchowe/

U młodszych dzieci zazwyczaj wykorzystuje się zauszne aparaty słuchowe ze względu na to, że są one nie tylko większe i łatwiejsze w obsłudze niż wersje wewnątrzuszne, a dodatkowo są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także zabrudzenia, wilgoć czy kurz. Wewnątrzuszne aparaty słuchowe z kolei, choć wyróżniają się bardziej skomplikowaną budową i wymagają pewnej wprawy przy ich użytkowaniu, to ze względu na to, że umieszczane są one głęboko w przewodzie słuchowym, mogą być niemal niewidoczne dla otoczenia, co jest szczególnie korzystne dla dzieci, które nie chcą, aby ich rówieśnicy dowiedzieli się o niedosłuchu.

Właściwości aparatu słuchowego dla dziecka

Wybierając aparat słuchowy dla dziecka, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jego typ, ale również funkcje, w które jest wyposażone takie urządzenie. Na przykład na stronie: https://akademiaslyszenia.pl/ można znaleźć wiele modeli wyróżniających się zaawansowanymi funkcjami, które istotnie wpływają na komfort użytkowania takich sprzętów. Wśród właściwości aparatów słuchowych dla dzieci, jakie są niezbędne w takich urządzeniach, można wymienić regulację głośności, która umożliwia dostosowanie poziomu dźwięku do komfortu słuchowego malucha. Ważna jest także funkcja tłumienia hałasu, która pomaga w redukcji niepożądanych odgłosów. Niektóre aparaty wyposażone są w programy przeznaczone do różnych sytuacji, a także bezprzewodowe połączenie w technologii Bluetooth, które umożliwia łączność aparatu z innymi urządzeniami, na przykład smartfonem czy telewizorem.

Estetyka aparatu słuchowego dla dziecka

Dla wielu dzieci duże znaczenie ma estetyka aparatu słuchowego, który noszą. Dlatego warto pozwolić maluchowi wybrać model, który mu się najbardziej podoba. Młodsze dzieci często stawiają na aparaty słuchowe w wesołych kolorach i wzorach, które są dla nich atrakcyjne. Z kolei nastolatkowie mogą preferować jak najmniej widoczne urządzenia, bez widocznych przewodów, a więc umieszczane w kanale słuchowym lub zauszne wersje w kolorze skóry.

Powiązane artykuły