Aparat bezlusterkowy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

aparat bezlusterkowy Nikon

Spis treści

Aparaty bezlusterkowe  cieszą się coraz większym zainteresowaniem, także wśród profesjonalistów. I chociaż na rynek usług fotograficznych zostały wprowadzone w 2008 roku, to dopiero teraz, po licznych modyfikacjach i ulepszeniach stały się niezmiernie popularne. Nowoczesne modele bezlusterkowców są niezwykle poręczne, wytrzymałe oraz małe i stylowe, a co najważniejsze pozwalają na stworzenie pięknych fotografii. Śmiało możemy polecić je osobom, które pragną rozpocząć swoja przygodę z fotografią i rozwijać tą wspaniałą pasję. Poniżej podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas zakupu bezlusterkowca.

Bezlusterkowiec – a co to takiego?

Aparat bezlusterkowy, to połączenie małego aparatu kompaktowego z lustrzanka, lecz jak sama nazwa wskazuje nie posiada wbudowanego lustra. Ten typ aparatów fotograficznych posiada wymienną optykę, co oznacza możliwość wymiany obiektywów (tak samo jak w lustrzankach). Dzięki temu zdjęcia charakteryzują się wysoką jakością. Do wspólnych cech bezlusterkowców i lustrzanek zaliczamy również możliwość stosowania dodatkowych akcesoriów takich jak np. lampy błyskowe lub uchwyty. Aparaty bezlusterkowe to sprzęt cyfrowy, na którym można podejrzeć obraz na ekranie LCD lub też wizjerze elektronicznym. Obraz trafia prosto z obiektywu na cyfrową matrycę. Takie rozwiązanie sprawia, że bezlusterkowce pozbawione są też optycznych wizjerów.

Zalety aparatów bezlusterkowych

Niewątpliwą zaletą bezlusterkowców jest ich poręczność. Niewielkie wymiary i mała waga sprawiają, że aparat zmieści się w kieszeni kurtki czy torebce. Ponadto zapewniają również stabilizację obrazu. Autofocus w nowoczesnych bezlusterkowcach działa lepiej niż w lustrzankach. Zapewnia szybkie i bardzo dokładne ostrzenie obrazu, nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Kolejną zaletą tego typu aparatów fotograficznych jest ich bardzo cicha praca, co w niektórych sytuacjach jest niezwykle istotne. Wygląd aparatów bezlusterkowych, to następna zaleta, o której nie można nie wspomnieć. Obecnie największą popularnością cieszą się modele vintage, taki retro aparat z nowoczesnymi funkcjami to prawdziwy skarb.

aparat bezlusterkowy zdjęcie

Aparat bezlusterkowy – dla kogo?

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z fotografią, bardzo często decydują się na zakup lustrzanki, gdyż uważają, że taki aparat prezentuje się bardziej profesjonalnie. Często jest to mylne i niewłaściwe założenie, bowiem wybierając bezlusterkowiec możemy zawsze go mieć przy sobie i robić zdjęcia w praktycznie w każdych okolicznościach. W ten sposób przyszli fotografowie mogą doskonalić swoje umiejętności i rozwijać pasję. Wiadomo bowiem, że to właśnie praktyka czyni mistrza. Doświadczeni fotografowie również docenią zalety bezlusterkowców i będą one im towarzyszyć nawet podczas profesjonalnych sesji i pracy w trudnych warunkach. Profesjonaliści doceniają możliwość wymiany obiektów, która zapewnia doskonałą jakość zdjęć.

Z ofertą niezawodnych kompaktowych aparatów bezlusterkowych możemy zapoznać się na stronie Nikona: https://www.nikon.pl/pl_PL/products/category_pages/digital_cameras/mirrorless/overview.page .

Nikon od lat specjalizuje się w produkcji  wysokiej jakości sprzętu fotograficznego, dlatego można mu w pełni zaufać. Z pewnością każdy znajdzie odpowiedni dla siebie aparat oraz aparat dostosowany do swoich potrzeb. Pełnoklatkowy bezlusterkowiec z pewnością stanie się wyborem doświadczonych fotografów.

zdjęcie rośliny

Na co zwrócić uwagę kupując bezlusterkowca?

Poszukując idealnego dla siebie aparatu bezlusterkowego warto pamiętać o poniższych poradach. Trzeba zastanowić się czy będzie to sprzęt tylko do robienia zdjęć, czy również za jego pomocą będziemy kręcić filmy. Jeśli również mamy zamiar filmować, to koniecznie trzeba zwrócić uwagę na parametry nagrywania. Ważny jest także budżet którym dysponujemy, gdyż to w dużej mierze właśnie on ma decydujący wpływ na to jaki sprzęt zakupimy.

Wybierając aparat należy zwrócić szczególną uwagę na system stabilizacji obrazu. Najbardziej efektywna jest stabilizacja obrazu w korpusie, dzięki czemu możemy podłączyć dowolny obiektyw bez utraty stabilizacji.

Rozdzielczość to kolejna bardzo ważna kwestia, to właśnie ona jest głównym wyznacznikiem tego, jakiej jakości zdjęcia otrzymamy. Dlatego najkorzystniej jest wybierać modele z jak najwyższą rozdzielczością, a pełnoklatkowe bezlusterkowce potrafią zadziwić swoimi parametrami. Dlatego też na wysokiej rozdzielczości nie warto oszczędzać.

Obiektywy i inne akcesoria sprzedawane razem w zestawie to kolejna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę podczas wyboru i zakupu aparatu. Całe zestawy są tańsze i oczywiście dopasowane do modelu. Przy późniejszych zakupach dodatkowych akcesoriów i obiektywów, koniecznie należy sprawdzić ich kompatybilność z posiadanym modelem.

Wybierając aparat bezlusterkowy, musimy również zwrócić uwagę na ekran. A jego wielkość jest kluczową kwestią w przypadku jeśli wybrany przez nas model nie posiada cyfrowego wizjera. Warto zwrócić uwagę na to czy ekran jest odchylany.

Dużo cennych informacji oraz porad dotyczących zakupu aparatu bezluterkowego znajdziemy również w tym artykule: https://polskatimes.pl/aparat-bezlusterkowy-na-jakiej-zasadzie-dziala-i-na-co-zwrocic-uwage-przy-zakupie/ar/c11-14831658 .

Powiązane artykuły