Alior Bank a bezpieczeństwo klientów – opinie i rozwiązania

Spis treści

Zakładając konto w banku, potencjalni klienci coraz częściej zadają sobie pytanie, nie tylko o koszt jego prowadzenia czy dodatkowe możliwości, które otrzymują w pakiecie, ale także o poziom bezpieczeństwa, jaki gwarantuje dana instytucja. Sprawdzamy, w jaki sposób troszczy się o to jeden z bardziej popularnych w Polsce banków – Alior Bank i przybliżamy opinie klientów na ten temat. Podpowiadamy także jak bezpiecznie korzystać z konta internetowego.

Co grozi klientom banków w internecie?

Konta bankowe – zarówno firmowe, jak i osobiste – mogą w dowolnej chwili stać się obiektem ataków przestępców. Sprzyja temu zamiłowanie i przywiązanie klientów do urządzeń oraz usług mobilnych. Z zadowoleniem przyjmują oni informacje o kolejnej aplikacji, która ma ułatwić obsługę rachunku. Niechętnie ograniczają się do korzystania z konta bankowego jedynie w warunkach domowych, a do komunikacji z bankiem wykorzystują bardzo chętnie darmowe WiFi. Ten rodzaj połączeń udostępniają środki publikacji miejskiej, restauracje, uczelnie czy miejsca pracy.  Tym sposobem ułatwiają cyberprzestępcom włamanie na swój rachunek.

Rodzaje oszustw internetowych na jakie narażenie są klienci banków

Najbardziej rozpowszechnionym zagrożeniem jest kradzież środków z konta. Internetowi oszuści wykorzystują w tym celu:

 • telefony komórkowe –  złodzieje wysyłają fałszywe wiadomości SMS, których celem jest nakłonienie danej osoby do pilnego uregulowania wskazanej płatności. Aby jej dokonać, należy wcześniej kliknąć wysłany link. Sprytniejsi przestępcy próbują zmusić klienta do zainstalowania specjalnej aplikacji.
 • profile w mediach społecznościowych – obecnie jest to FB, za którego pośrednictwem oszuści wyłudzają kody BLIK.
 • skrzynki mejlowe – wysyłane są na nie fałszywe wiadomości, których rzekomym nadawcą jest bank. Instytucja prosi o pilne uregulowanie zaległych płatności na wskazany numer konta.Tym sposobem klient traci oszczędności, a złodzieje przejmują jego dane.

Innym równie częstym zagrożeniem jest wyłudzenie danych logowania do bankowości internetowej. W tym wypadku oszuści posługują się fałszywymi wiadomościami SMS, które zawierają link przekierowujący na fałszywą stronę pośrednika płatności. Zdarzają się również przypadki, kiedy złodziej w tym samym celu osobiście dzwoni do klienta. Podszywając się pod pracownika banku, rozmówca informuje o rzekomej nieautoryzowanej transakcji lub nakłania do skorzystania z wyjątkowo atrakcyjnej oferty kredytowej czy lokaty. W obu przypadkach klient zostaje poproszony o podanie wrażliwych danych osobowych. Tym sposobem oszust może włamać się na konto, dokonać nieautoryzowanych przelewów, zaciągnąć kredyt bądź kupić coś, bez wiedzy jego właściciela.

Jak bezpiecznie korzystać z konta bankowego on-line?

Niestety nie istnieją narzędzia ani metody, które w pełni wyeliminowałyby ataki cyberprzestępców na klientów banków korzystających z internetu. Nie oznacza to jednak, że mamy pozostać bierni. Wręcz przeciwnie powinniśmy zrobić wszystko, aby zminimalizować zagrożenie ze strony wirtualnych złodziei. Oto kilka prostych porad poprawiających cyfrowe bezpieczeństwo:

 1. Nie sprawdzaj stanu konta i nie wykonuj żadnych operacji finansowych poza domem. Zwłaszcza jeśli korzystasz z darmowego WiFi.
 2. Zaraz po zalogowaniu – sprawdź datę swojej ostatniej wizyty. Jeśli się coś nie zgadza natychmiast zgłoś to do banku.
 3. Systematycznie zmieniaj hasło logowania – możesz tego dokonać samodzielnie lub komunikując się z asystentem bankowym. W ten sposób, jeśli nawet ktoś wcześniej wykradł dane, będzie miał utrudnione zadanie.
 4. Adres banku, do którego chcesz się zalogować, zawsze wpisuj w pole adresu w przeglądarce. Zdarzają się przypadki, że wyszukiwarka może wskazać fałszywy adres banku lub witrynę zainfekowaną wirusem.
 5. Sprawdź adres banku przed zalogowaniem – w adresie musi jednocześnie pojawić się: symbol zamkniętej kłódki oraz skrót: https://. Możesz dodatkowo kliknąć symbol kłódki, by się przekonać, czy wyświetlany certyfikat jest ważny.
 6. Zwróć uwagę na strukturę adresu URL, jaki pojawia się banków przeglądarce Zapamiętaj go albo utrwal go za pomocą zrzutu ekranu lub wydruku
 7. Nie korzystaj z cudzego urządzenia celem sprawdzenia stanu konta czy wykonania określonej operacji.
 8. Zwracaj uwagę na sam proces logowania – jeśli trwa on zbyt długo lub pojawiły się jakieś dodatkowe instrukcje, koniecznie przerwij operację i zgłoś zauważoną zmianę bankowi.
 9. Nigdy nie pobieraj aplikacji służących do obsługi konta z nieznanych źródeł.
 10. Dbaj o aktualizację oprogramowania antywirusowego na sprzęcie, który służy Ci do komunikacji z bankiem i obsługi konta.
 11. Po wykonaniu wszystkich czynności pamiętaj o wylogowaniu się z konta użytkownika.

Wymienione powyżej metody to tylko przykład tego, jak wiele możesz zrobić, aby ustrzec się przed utratą danych czy swoich środków. Więcej praktycznych porad dotyczących bezpiecznego korzystania z konta w sieci, umieścił na swoim forum Alior Bank. Warto je sprawdzić i się do nich zastosować, zwłaszcza jeśli jesteś jego klientem.

Jak Alior Bank dba o bezpieczeństwo swoich klientów?

Samodzielne dbanie o cyfrowe bezpieczeństwo konta to jedno. Pozostaje jeszcze kwestia tego, jakie działania podejmuje sam bank, aby chronić konta swoich klientów. Alior Bank stworzył w tym celu  rozbudowany system zabezpieczeń, na który składają się następujące elementy:

 • hasła maskowane – system poprosi o wpisanie tylko wybranych znaków z ustanowionego przez klienta hasła logowania;
 • hasło zwrotne – pozwala na zweryfikowanie czy osoba podająca się za pracownika banku jest w nim rzeczywistości; hasło to ustalane jest wcześniej przez klienta i wprowadzone do systemu;
 • grafika bezpieczeństwa – dzięki niej łatwiej można rozpoznać fałszywą stronę.

Alior Bank dysponuje też zaawansowanymi metodami zabezpieczenia się przed atakiem z sieci. Dobrym przykładem jest Profil Zaufany. O tym, jak działa to narzędzie oraz co zrobić, by z niego skorzystać, przeczytajcie w tym artykule.

Bank ten powołał też zespół reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego. Funkcjonuje on pod nazwą CERT Alior i w tym roku (2019) wszedł w skład Trusted Introducer. Eksperci z zespołu CERT Alior biorą czynny udział w licznych szkoleniach, dzięki którym pracownicy banku są jeszcze bardziej wyczuleni na przestępczą działalność w sieci.

Dodatkowo w trosce o bezpieczeństwo swoich klientów, Alior Bank na forum zamieścił całą garść przydatnych informacji. Zostały one podzielone na siedem bloków tematycznych i dotyczą następujących zagadnień:

 • bezpieczne korzystanie z bankowości internetowej;

 • metody zabezpieczenia kont klientów banku;

 • najnowsze zagrożenia;

 • zabezpieczenia transakcji;

 • zastrzeganie dokumentów;

 • bezpieczeństwo urządzeń, z których korzystamy w celu obsługi konta lub kontaktu z bankiem;

 • zasady bezpiecznego logowania.

Poświęcając chwilę na lekturę i wdrażając wymienione sposoby, możemy ustrzec się przed utratą środków czy kradzieżą poufnych danych. Warto to zrobić dla własnego bezpieczeństwa, a zdobytą wiedzę przekazać dalej.

Alior Bank – opinie o skuteczności stosowanych zabezpieczeń

Czy użytkownicy tego banku uważają, że jest on skuteczny w cyfrowym zabezpieczaniu ich kont? Jak do tej pory trudno znaleźć negatywne uwagi dotyczące tej istotnej kwestii. Potwierdzają to również media, które rzadko informują o przypadkach wykradzenia danych jego klientów.

Podsumowując: Alior Bank stara się chronić swoich klientów na wiele możliwych sposobów. Opinie, jakie możemy na ten temat znaleźć w sieci, pokazują, że rzeczywiście dokłada do tego wszelkich starań. Jednak nawet najlepsze zabezpieczenia stosowane przez instytucje finansowe, pozostają bezradne wobec braku ostrożności ze strony klientów. Powinni oni lepiej zabezpieczeń urządzenia, z których korzystają, wykonując nawet podstawowe operacje. Warto, by na bieżąco śledzili informacje na temat nowych zagrożeń i oszustw internetowych, jakie zamieszcza na swoim forum Alior Bank, a w miarę możliwości rozpowszechniali tę wiedzę dalej. Tylko w ten sposób można skutecznie ochronić swoje środki przed internetową kradzieżą.

Powiązane artykuły