Agregaty gaśnicze – jak wybrać najlepsze?

urzadzenia przeciwpozarowe

Spis treści

urzadzenia przeciwpozarowe

Coraz więcej osób dokształca się w zakresie podnoszenia bezpieczeństwa pożarowego. Niemniej jednak nadal wiele osób nie posiada nawet jednej gaśnicy we własnym mieszkaniu czy domu. Powinny one jednak znajdować się u każdego, kto chce czuć się bezpiecznie we własnych czterech kątach. Jak zatem wybrać najlepsze agregaty gaśnicze? Podpowiadamy.

Czym są agregaty gaśnicze?

Agregaty gaśnicze są różnego rodzaju sprzętami gaśniczymi, które posiadają zapas środka gaśniczego w ilości ponad 20 kilogramów. Wyposażone są w urządzenia umożliwiające samodzielne i natychmiastowe prowadzenie akcji gaśniczej. Istotna nie jest tylko sama ilość wspomnianego środka, lecz również jego natężenie strumienia w trakcie ugaszania ognia. W przypadku agregatu jest znacznie większe niż przy klasycznej gaśnicy.

Agregaty stanowią wyposażenie, które chronią miejsca szczególnie narażone na pożar lub takie, w których ogień może być trudniejszy do opanowania lub grozi poważnymi konsekwencjami. Zalicza się do nich stacje benzynowe, lakiernie, warsztaty samochodowe czy hangary lotnicze.

Jak wybrać agregaty gaśnicze?

Zabezpieczenia przeciwpożarowe w postaci agregatów gaśniczych mają swoje rodzaje. Pierwszym z nich jest agregat gaśniczy proszkowy o wadze 25 kilogramów. Produkowany był do 2015 roku. Kolejną kategorią jest gaśnica przewoźna proszkowa. Spełnia ona wymogi stosowania jak agregat gaśniczy. W porównaniu do niego jest tańsza w zakupie, serwisowaniu i łatwiejsza w zastosowaniu.

Można również wyróżnić agregaty pianowe oraz te z dwutlenkiem węgla. Te drugie stosowane są do gaszenia pożarów klasy B oraz C. Do wyboru są także zestawy gaśnicze dowolnej konfiguracji. Dzięki temu można uzyskać jeszcze lepsze efekty. Wiele firm oferuje dobór zestawów gaśnic do indywidualnych potrzeb i oczekiwań klientów. Rodzaj oraz wielkość dopasowuje się do rodzaju najbardziej prawdopodobnego zagrożenia. Dzięki temu mamy pewność, że zakupimy sprzęt, który może nam się przydać w przyszłości.

Powiązane artykuły