Ciepła woda płynąca z naszych kranów to luksus, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie wielu codziennych czynności. Zimny prysznic jest może i zdrowy, hartuje i orzeźwia, ale… bez przesady! Nie lubimy marznąć! Dlatego właśnie jedną z pierwszych rzeczy, którą wykonujemy projektując dom lub mieszkanie – jest zaplanowanie ogrzewania pomieszczeń oraz… wody! Piecyk gazowy?
Dla kogo piece gazowe?
Gazowe przepływowe podgrzewacze wody to optymalne rozwiązanie w mieszkaniach i domach, w których nie ma miejsca na podgrzewacze pojemnościowe i duże zasobniki ciepłej wody. Aby móc zainstalować gazowy podgrzewacz przepływowy konieczny jest oczywiście dostęp do gazu (instalacji CO) oraz przewodów wentylacyjnych w miejscu, w którym ów podgrzewacz montujemy. Jeżeli mamy problemy z wentylacją – możemy wybrać piecyk gazowy z zamkniętą komorą spalania.
Parametry podgrzewaczy przepływowych
Zasada działania tych urządzeń polega na ogrzewaniu wody na bieżąco. Na rynku dostępne są podgrzewacze o różnej mocy, mieszczącej się najczęściej między 11 a 24 kW – w wielu modelach istnieje możliwość ręcznej regulacji mocy (kilka przykładów: TUTAJ). Im wyższa moc urządzenia tym wydajniej podgrzewana jest woda. Żeby bardziej zobrazować ten temat, przykład: podgrzewacz przepływowy o regulowanym zakresie mocy 7-19 kW podgrzewa do 35oC 11 litrów wody na minutę, a do 60oC – 5,5 litrów wody na minutę. Im wyższa moc wybranego urządzenia tym mniej odczuwalne będą spadki wydajności podczas równoczesnego korzystania np. z umywalki i prysznica. Gazowe przepływowe podgrzewacze wody najczęściej montowane są w łazienkach, a zalecana odległość od punktów poboru wody wynosi do 6 metrów – niewielkie odległości optymalizują proces dostarczania ciepłej wody do kranów i minimalizują ilość wody straconej podczas oczekiwania na tę o odpowiedniej temperaturze. Dodatkowo przewody powinny być dobrze zaizolowane, by straty ciepła były jak najmniejsze. Istotną kwestią jest również rodzaj zapłonu. Najprostszy ale coraz rzadziej stosowany jest stale palący się mały płomyk dyżurny. Zapłony nowej generacji to zapłony z hydrogeneratorami, w których zapłon gazu uruchamia się w momencie otwarcia zaworu gazu, czyli w chwili, w której chcemy skorzystać z ciepłej wody – to pozwala znacząco obniżyć zużycie gazu.
Niezależnie od modelu, na który ostatecznie się zdecydujemy, należy pamiętać o konieczności regularnego przeglądania i konserwowania piecyków gazowych przez uprawnionych serwisantów.