5 dowodów na to, że kawa dba o nasze zdrowie

Spis treści

Zdania na temat picia kawy są mocno podzielone. Przy czym teorii, które stawiają ją w pozytywnym świetle jest zdecydowanie więcej. Oto najciekawsze z nich.

Chroni przed próchnicą

Jest to możliwe, gdyż niektóre jej gatunki – jak robusta – zawierają związki chemiczne, które przyczyniają się do likwidacji bakterii wywołujących próchnicę. Musimy jednak pamiętać, że w taki sposób działa wyłącznie kawa bez dodatków.

Zapobiega chorobom nowotworowym

Taką zdolność posiadają zawarte w kawie przeciwutleniacze. Walczą one skutecznie z wolnymi rodnikami, które torują drogę komórkom nowotworowym, uszkadzając barierę ochronną ustroju oraz poszczególnych narządów.

Odsuwa od nas widmo Alzheimera i Parkinsona

Znajdujące się w kawie: kofeina, teofilina i teobromina wpływają korzystnie na te obszary mózgu, w których najczęściej rozwijają się te choroby. Przy czym działanie to częściej stwierdza się u mężczyzn, niż u kobiet.

Wspomaga leczenie astmy

Dzieje się, gdyż kofeina posiada zdolność rozszerzania oskrzeli. To z kolei tłumi ataki duszności.

Działa korzystnie na układ nerwowy

…ponieważ dostarcza nam magnezu. Naukowcy doszli do wniosku, że filiżanka kawy dostarcza więcej tego cennego pierwiastka niż go wypłukuje.

Aby móc przekonać się o prozdrowotnych właściwościach kawy, najlepiej spożywać ją bez słodzenia i dodatku mleka. Warto też uważać, by nie przekraczać leczniczej dawki kofeiny czyli 200mg/doba.

Powiązane artykuły