3 objawy uszkodzenia bębna drukarki

jak rozpoznac uszkodzona drukarke

Spis treści

Bęben światłoczuły odpowiada za przenoszenie obrazu z tonera na kartkę papieru. Jest to zatem jeden z najważniejszych elementów drukarki laserowej. Niestety, jest to on jednocześnie podatny na uszkodzenia i zabrudzenia. Gdy się zużyje, należy wymienić go na nowy. Sprawdź, jakie trzy sygnały mogą wskazywać na uszkodzenie bębna drukarki.

Powiadomienie z drukarki laserowej

Gdy przyjdzie czas na wymianę bębna, drukarka powinna przesłać do użytkownika stosowny komunikat. To, jak często będziemy musieli to robić, zależy od konkretnego modelu urządzenia. W niektórych przypadkach bęben wymienia się razem z tonerem, lecz zazwyczaj oba te elementy są rozdzielone, a wymiana bębna nie musi być tak częsta, przyjmuje się, że powinno się wykonać ją po wydrukowaniu ok. 25 000 stron. Komunikatu o konieczności wymiany bębna nie należy lekceważyć. Nawet jeśli chcemy wykorzystywać stary element dłużej niż zaleca producent, powinniśmy sprawdzić, czy nie jest on uszkodzony. Eksperci z firmy IDE rekomendują jednak, aby nie eksploatować bębnów ponad miarę, gdyż grozi to uszkodzeniem sprzętu.

Czarne ślady na kartce

Sygnałem, który może wskazywać na uszkodzenie bębna, są czarne ślady, które pojawiają się na brzegach kartki. Zabrudzenia te mogą oznaczać, że wierzchnia warstwa bębna zaczyna się ścierać. Jeśli z kolei zauważymy poziome linie na środku kartki, może to oznaczać, że do bębna dostał się kurz. Warto pamiętać, że samodzielne czyszczenie tego elementu zwykle nie przynosi żadnych rezultatów. Wręcz przeciwnie, możemy w ten sposób uszkodzić powierzchnię światłoczułą i pogłębić defekt. Gdy zobaczymy, że bęben uległ uszkodzeniu, należy jak najszybciej wymienić go na nowy lub, jeśli chcemy oszczędzić, oddać go do naprawy w sprawdzonym serwisie.

Pogorszenie jakości wydruku

Użytkownicy drukarek laserowych wskazują, że najczęstszym objawem uszkodzenia bębna jest ogólne pogorszenie jakości wydruku. Jeśli drukowany tekst lub obraz wygląda bardzo blado i niewyraźnie, jest to znak, że bęben najprawdopodobniej klasyfikuje się do wymiany. W wielu biurach części wymienia się dopiero wówczas, gdy jakoś wydruków jest naprawdę słaba, lecz jeśli mamy taką możliwość, warto zająć się tym wcześniej, dzięki czemu będziemy mogli uniknąć poważniejszych usterek.

Powiązane artykuły