Reumatyzm zwany również gośćcem (obie nazwy są potoczne) dotyka zarówno osoby starsze, jak i młodych ludzi. Jego przyczyny nie są do końca znane, a przebieg choroby oraz jej skutki mogą być bardzo zróżnicowane – chorzy cierpią na bóle kości, stawów, mięśni oraz więzadeł, połączone z obrzękami i ograniczeniami ruchowymi. Choroby reumatyczne są drugie pod względem ilości osób nimi dotkniętych (po chorobach serca i krwiobiegu).
Rodzaje chorób reumatycznych
Wyróżnia się ponad 200 form reumatyzmu. Najogólniej można je podzielić na: choroby zapalne stawów, choroby zwyrodnieniowe stawów oraz choroby pozastawowe. Wśród chorób zapalnych najczęściej spotyka się reumatoidalne zapalenie stawów – to choroba przewlekła i postępująca (zaczyna się od dłoni i stóp i przemieszcza wyżej obejmując swym zasięgiem ręce, nogi i kręgosłup). Choroby zwyrodnieniowe polegają na przyroście tkanki kostnej w miejscach ubytków tkanki chrzęstnej – tworzą się tzw. wyrośla kostne, powodujące stany zapalne w miejscach, w których uciskają na inne tkanki. Wspólnym mianownikiem wszystkich form reumatyzmu są procesy patologiczne w tkance łącznej, które objawiają się stanami zapalnymi.
Zapobiegaj, żeby nie leczyć
Przyczyny chorób reumatycznych nie są dobrze rozpoznane. Warto jednak wdrożyć profilaktykę polegającą po prostu na zdrowym trybie życia. Zbilansowana dieta (utrzymywanie odpowiedniej wagi ciała), aktywność fizyczna, dbałość o zdrową postawę podczas pracy przy komputerze i poruszania się, prawidłowe podnoszenie i przenoszenie ciężarów, spanie na dobrym materacu – wszystko to nie zaszkodzi, a może pomóc!
Rozpraw się z bólem!
Jeżeli jednak dotknie nas jakaś forma reumatyzmu – szukajmy pomocy u lekarza. Jedynie pełna diagnoza pozwoli na wdrożenie skutecznego leczenia i łagodzenia skutków choroby. W okresowych zaostrzeniach objawów chorobowych, związanych z utrudniającym życie bólem – sięgnijmy po leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. W wypadku bólów kostno – stawowych oraz mięśniowych najlepiej sięgnąć po środki farmaceutyczne zawierające meloksykam (np. Moilec), który szybko się wchłania i łatwo przenika do płynu stawowego.
Moja mama ma reumatoidalne zapalenie stawów, postępuje na szczęście powoli, ale zdarzają się okresy z nasilonymi objawami bólowymi – tak jak teraz… Idę do apteki!