Gdy tradycyjne grzejniki to za mało, by skutecznie nagrzać pomieszczenie - warto wziąć pod uwagę dodatkowe urządzenia grzewcze

Ekonomia ekonomią i oszczędności oszczędnościami, ale… czy naprawdę musimy marznąć jesienią i zimą również w naszych mieszkaniach i domach?! Szukałam sposobu na dogrzanie pomieszczeń mieszkalnych w sytuacji, gdy główne ogrzewanie jest niewydolne lub z różnych przyczyn nie „idzie pełną parą”. Znalazłam kilka alternatyw, które mogą się również przydać w sytuacji awarii centralnego ogrzewania. 

Aby temperatura w pomieszczeniach, w których najczęściej przebywamy była dla nas komfortowa – możemy sięgnąć po jedno z niżej wymienionych rozwiązań.

Grzejniki elektryczne to szeroka kategoria produktów do ogrzewania pomieszczeń mieszklanychGrzejniki elektryczne

Pod hasłem „grzejniki elektryczne” kryje się oczywiście sporo różnego rodzaju urządzeń, o różnych parametrach. Najpopularniejsze w tej kategorii są grzejniki konwektorowe, które w zależności od stopnia zaawansowania (i ceny, oczywiście!) mogą być wyposażone w funkcjonalne rozwiązania, takie jak: regulacja poziomu grzania i termostat (również z opcją automatycznego włączania i wyłączania urządzenia przy spadku lub wzroście temperatury w pomieszczeniu). Koszty eksploatacji tego rodzaju urządzeń zależą przede wszystkim od mocy grzejnika – przyjmuje się, że godzina pracy urządzenia o mocy 2500 W może nas kosztować około 1-2 zł (w zależności od temperatury na zewnątrz oraz stawki na zużycie energii elektrycznej).

Termowentylatory

Termowentylatory to najczęściej niewielkich gabarytów urządzenia, które jednak dość szybko są w stanie nagrzać nawet kilkunasto lub kilkudziesięciometrowe pomieszczenie, a ekspresowo nagrzewają pomieszczenia kilkumetrowe (np. łazienkę). Wewnątrz termowentylatora znajduje się spirala grzewcza oraz wentylator, za pomocą którego ciepłe powietrze jest wydmuchiwane z urządzenia na zewnątrz. Są stosunkowo niedrogie w eksploatacji (tańsze od grzejników konwektorowych), ale dość głośno pracują.

Grzejniki olejowe

Źródłem ciepła w tego rodzaju grzejnikach jest olej znajdujący się w środku urządzenia. Grzejnik tego typu zużywa znacznie mniej prądu niż wymienione wcześniej grzejniki konwektorowe, czy termowentylatory – energia elektryczna jest tutaj bowiem potrzebna wyłącznie do podgrzania oleju, który następnie oddaje ciepło do pomieszczenia przez Grzejniki halogenowe działają na promieniowanie podczerwone, które nagrzewa przedmioty znajdujące się w pobliżudłuższy czas. Grzejniki olejowe są najczęściej dość duże i ciężkie.

Grzejniki halogenowe

Ich działanie polega na nagrzewaniu promieniami podczerwonymi przedmiotów znajdujących się w pobliżu, które następnie to ciepło oddają do pomieszczenia. Tego typu urządzenia sprawdzają się wyłącznie w niewielkich pomieszczeniach, np. w sypialni, pokoju dziecka, czy łazience.

Dodaj komentarz