W świecie medycznym mówi się, że jelita to nasz „drugi mózg”. To zaskakujące, ale jakże trafne porównanie. Praca układu trawiennego ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i funkcjonowanie całego naszego organizmu. Udowodniono, że zależność pomiędzy układem pokarmowym a układem nerwowym jest bardzo ścisła. Zdrowe jelita to zatem podstawa dobrego samopoczucia. W jaki sposób o nie dbać, aby funkcjonowały prawidłowo? Jak szybko rozpoznać schorzenia jelit i nieprawidłowości w ich pracy?
Zdrowe jelita – jak wpływają na pracę całego organizmu?
Nie każdy o tym wie, lecz wszystkie narządy naszego układu pokarmowego, w tym także jelita, są unerwione z nerwu błędnego, który posiada swoje jądro w przedłużonym rdzeniu. Gdy więc odczuwamy dolegliwości ze strony jelit, mogą wystąpić bóle głowy, pleców, a nawet barków wywołane zwiększonym napięciem mięśni. Zaskakujące, prawda? Często więc zdarza się, że odczuwamy różnego rodzaje bóle, których przyczyn bez skutku poszukujemy przez miesiące, a nawet lata, nie zdając sobie sprawy, że ich przyczyną są postępujące problemy z jelitami.
Co więcej, w jelitach znajdują się kolonie probiotyczne produkujące między innymi serotoninę – hormon mając bezpośredni wpływ na nasz nastrój. Dlatego niezwykle istotne dla zachowania dobrego zdrowia jest dbanie o jelita. Prawidłowo funkcjonujące jelita wpływają też na nasz układ immunologiczny, gdyż odpowiadają za wchłanianie składników odżywczych z pożywienia, które są niezbędne do budowania odporności. Jak więc zadbać o ten niezwykle ważny narząd w naszym ciele?
Jak zadbać o swoje jelita na co dzień?
O nasze jelita powinniśmy dbać każdego dnia, a nie tylko od święta. One na to zasługują, ponieważ każdego dnia wykonują niezwykle dużo pracy, aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo. Dbanie o jelita zaczynamy, oczywiście, od odpowiednio zbilansowanej diety.
Złe odżywianie to najczęstsza przyczyna poważnych schorzeń układu trawiennego. Warto więc wprowadzić do swojej diety dużo warzyw i źródeł błonnika, które wspomogą jelita w ich zadaniach. Musimy pamiętać, że na jelita destrukcyjny wpływ ma także silny stres. Jeżeli więc nasz tryb życia obfituje w stresujące sytuacje, warto znaleźć zajęcie, które pozwoli go w zdrowy sposób rozładować. Świetnym pomysłem będzie jakaś aktywność fizyczna, np. bieganie, pływanie czy fitness. Nasze jelita możemy też wspomóc pewnymi roślinami, ziołami oraz probiotykami, które wpływają pozytywnie na pracę jelit. Najlepszy okaże się zestaw suplementacyjny, łączący żywe kultury bakterii i adaptogeny łagodzące stres i niepokój. Ofertę takich zestawów posiada marka GUUT. W zestawie znajdują się dwie kapsułki – jedna probiotyczna, druga nieprobiotyczna. Pierwsza z nich zawiera starannie wybrane szczepy bakterii probiotycznych, a druga naturalne ekstrakty wspierające nasz układ nerwowy. Wzbogacając swoją dietę o probiotyki GUUT, dajemy naszym jelitom szczególną opiekę.
Dieta na zdrowe jelita – co jeść, a czego unikać?
Przyjrzyjmy się nieco bliżej zagadnieniu zbilansowanej diety dla zdrowych jelit. Jakie produkty działają szczególnie dobrze na pracę układu trawiennego? Przede wszystkim są to wszelkiego rodzaju kiszonki. Zawierają one bakterie kwasu mlekowego, które obniżają pH jelit i chronią je przed rozwojem niebezpiecznych drobnoustrojów. Oprócz tego nasza dieta powinna być bogata w fermentowane produkty mleczne, tj. kefiry i jogurty, a także w produkty z wysoką zawartością błonnika, który wpływa dodatnio na perystaltykę jelit, oczyszczając je z zalegających produktów przemiany materii. Nie możemy zapominać o piciu odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia – najlepiej 1,5 do 2 litrów wody. Natomiast zrezygnujmy lub przynajmniej ograniczmy spożywanie cukrów prostych, gdyż mają one negatywny wpływ na jelita.
Jak rozpoznać dolegliwości jelit?
Niezależnie od tego, jak staramy się na co dzień dbać o nasze jelita, bardzo ważne jest robienie regularnych badań kontrolnych w celu wykluczenia rozwoju poważnych schorzeń. Pamiętajmy, że im szybciej wykryjemy chorobę, tym większą mamy szansę na szybkie i skuteczne wyleczenie. Oprócz podstawowych badań krwi, w diagnostyce chorób jelit wykorzystuje się także USG jamy brzusznej, kolooskopię, endosonografię oraz gastroprofil. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić także wykonanie badania radiologicznego lub badanie flory bakteryjnej.
My ze swej strony powinniśmy natomiast obserwować regularność wypróżnień, a raz na jakiś czas przyjrzeć się strukturze kału. On może nam wiele powiedzieć na temat stanu naszych jelit. Nigdy nie bagatelizujmy żadnych odstępstw od normy w funkcjonowaniu naszych jelit oraz nawracającej zgagi, wzdęć, nudności, zaparć lub biegunek. Dbajmy także o równowagę emocjonalną, starajmy się wysypiać i unikać silnego stresu, gdyż wszystko to wpływa na zdrowie jelit. Doceńmy wartość regularnego przyjmowania probiotyków, które wspomogą zachowanie równowagi mikrobiotycznej naszych jelit.