Do zajęcia komorniczego może dojść w wielu sytuacjach. Kiedy najczęściej są one prowadzone? Kto jest na nie narażone? Sprawdź najważniejsze informacje teraz!
Komornik pomaga w ściąganiu długów
Komornik jest funkcjonariuszem publicznym, który zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem egzekucji komorniczych. Mają one na celu ściąganie długów od dłużników i wykonywane są na zlecenie wierzycieli.
Wobec tego na zajęcie komornicze narażone są przede wszystkim osoby, które mają niespłacone długi. Mogą one pochodzić między innymi z:
- Kredytów i pożyczek,
- Faktur,
- Rachunków,
- Mandatów,
- Kar urzędowych,
- Alimentów.
Zanim jednak sprawa trafi do komornika, dłużnik musi być poinformowany o tym, że ma zadłużenie i powinien spłacić je w wyznaczonym terminie. Potem, gdy nie ureguluje on swojego zobowiązania, sprawa kierowana jest do sądu. Po wygranej rozprawie wierzyciel może dopiero zwrócić się do kancelarii komorniczej, aby komornik w jego imieniu ściągnął dług od dłużnika.
Gdy jest potrzebny komornik sądowy Gliwice – https://www.komornikgliwice.com/ to miasto, gdzie także można skorzystać z jego obsługi. Dokładne informacje dotyczące oferty kancelarii komorniczych w Gliwicach dostępne są bezpośrednio na ich stronach internetowych.
Uwaga na kradzież tożsamości
Na działania komornika narażone są również te osoby, które same nie doprowadziły do powstania swojego zadłużenia. Coraz częściej pojawiają się problemy związane z kradzieżą tożsamości. Przestępca wykorzystuje wtedy dane ofiary do tego, aby zaciągnąć w jej imieniu pożyczkę lub dokonać zakupów.
Ofiara takiego przestępstwa dowiaduje się o nim najczęściej dopiero wtedy, gdy komornik zajmuje jej oszczędności. W takiej sytuacji konieczne jest udanie się na policję oraz poinformowanie komornika o tym, że doszło do kradzieży tożsamości.
Windykacja to nie zajęcie komornicze
Bardzo często zajęcia komornicze mylone są z windykacją. Chociaż obie te czynności powiązane są z długami, to jednak warto wskazać, że mają one inny przebieg oraz konsekwencje.
Windykacja polega na nakłonieniu dłużnika do oddania zadłużenia i prowadzona jest ona przez firmy windykacyjne. Firmy te często odkupują długi od wierzycieli albo działają w ich imieniu.
Windykator może kontaktować się z dłużnikiem telefonicznie, listownie, online i osobiście, lecz nie może zajmować mienia jak komornik. Gdy jednak dłużnik nie będzie skory do współpracy z firmą windykacyjną, wtedy może ona przekazać sprawę do sądu. Wtedy, po wygranej sprawie, dłużnik będzie już narażony na egzekucję ze swojego majątku przeprowadzoną przez komornika.