Implanty to najskuteczniejszy sposób odbudowy utraconych zębów. Pozwalają odtworzyć zarówno ich naturalny wygląd, jak i funkcjonalność, przywracając pełną funkcjonalność układu żucia. Dzięki temu cieszą się coraz większą popularnością wśród stomatologów i pacjentów. Implanty zębowe wykonuje się z różnych materiałów. Każdy z nich ma swoje zalety i wady.
Implanty tytanowe
Najczęściej stosowane są obecnie implanty tytanowe. Za ich wynalazcę uznaje się szwedzkiego ortopedę Pera-Ingvara Brånemarka. W latach 50. przeprowadził on eksperyment, podczas którego odkrył, że organizm dokonuje osseointegracji tytanu – tkanka kostna wrasta w powierzchnię metalu i tworzy z nim bardzo mocne połączenie. Odkrycie Brånemarka szybko znalazło zastosowanie w stomatologii. Implanty tytanowe szybko integrują się z kością i są dobrze tolerowane przez organizm człowieka. Dzięki temu stanowią stabilne podparcie dla koron, mostów czy protez. Implanty z tytanu mogą być stosowane u większości pacjentów bez skutków ubocznych. Ich największą wadą jest srebrnoszary kolor.
Implanty ceramiczne
Alternatywę dla implantów tytanowych stanowią implanty ceramiczne, które produkuje się najczęściej z dwutlenku cyrkonu. Są droższe i bardziej kruche od tytanowych, ale równie dobrze integrują się z kością. Poza tym mają barwę zbliżoną do koloru zębów. Kiedy się ich używa? Jak tłumaczy pracownik przychodni stomatologicznej ARTDENT w Brzesku: Implanty ceramiczne mogą być stosowane w przypadku alergii na tytan, która dotyka około 0,6% społeczeństwa. Ponadto używa się ich u pacjentów mających skłonności do paradontozy, ponieważ na dwutlenku cyrkonu płytka bakteryjna odkłada się w mniejszym stopniu niż na tytanie. Co więcej, ze względu na swój kolor zapewniają lepszy efekt wizualny.
Inne materiały stosowane do produkcji implantów
Do produkcji implantów stosuje się także inne materiały. Implanty z innych metali niż tytan mają niską cenę, ale bardzo wyróżniają się w porównaniu do pozostałych zębów. Implanty akrylowe są mało wytrzymałe, a implanty porcelanowe, choć bardzo trwałe, cechują się wysoką ceną. Prowadzi się także badania nad zastosowaniem w implantologii polimerów, takich jak PEEK (polyether ether ketone). To bardzo wytrzymały materiał, który jest mniej sztywny niż tytan i cyrkon, a jednocześnie bezpieczny dla osób uczulonych na metale. Wykazuje się jednak słabszą osseointegracją.