Wypadek? Ustaw trójkąt i czekaj na pomoc!

Za brak trójkąta ostrzegawczego można dostać mandat w wysokości od 50 do 300 zł

Spis treści

Za brak trójkąta ostrzegawczego można dostać mandat w wysokości od 50 do 300 zł

Przygotowując się do wakacyjnych podróży powinniśmy sprawdzić stan technicznych naszego samochodu oraz zadbać o niezbędne wyposażenie. Apteczka samochodowa nie jest obowiązkowa (w Polsce, dla samochodów osobowych), ale zdecydowanie warto ją mieć! Obowiązkowe jest za to posiadanie homologowanego (czyli posiadającego odpowiednią powierzchnię odblaskową) trójkąta ostrzegawczego i za jego brak grozi nam mandat. Jeżeli zdarzy się kolizja lub wypadek, dzięki odpowiednio ustawionemu trójkątowi zdecydowanie podniesiemy bezpieczeństwo – własne i innych kierowców. No i spokojnie poczekamy na pomoc drogową. 

Trójkąt albo mandat!

Trójkąt ostrzegawczy musi posiadać homologację, która gwarantuje odpowiednią powierzchnię odblaskowąStwierdzenie podczas kontroli drogowej braku odpowiedniego trójkąta ostrzegawczego w wyposażeniu samochodu wiąże się z przyjęciem przez nas mandatu w wysokości od 50 do 200 zł. Ta kara jest niewielka w porównaniu z konsekwencjami, które mogą nas spotkać w sytuacji, w której nie posiadamy rzeczonego trójkąta, a musimy zabezpieczyć nasz zepsuty samochód na drodze lub autostradzie. Źle oznakowane miejsce postoju samochodu (po kolizji, wypadku lub w wyniku awarii) jest po prostu bardzo niebezpieczne i może skutkować kolejnym wypadkiem, a nawet karambolem. Ponadto brak trójkąta ostrzegawczego przy oznakowaniu awarii, kolizji lub wypadku na drodze ekspresowej lub autostradzie karane jest mandatem w wysokości 300 zł. 150 zł zapłacimy za oznakowanie tego miejsca w sposób niewłaściwy. Lepiej więc mieć trójkąt i wiedzieć jak go prawidłowo ustawić.

Po co nam trójkąt?

Trójkąt ostrzegawczy pozwala na zasygnalizowanie innym kierowcom, że w tym miejscu należy zachować szczególną ostrożność, ewentualnie zmienić pas ruchu i zredukować prędkość. Jak i gdzie prawidłowo go ustawić?

  • na autostradach i drogach ekspresowych trójkąt ostrzegawczy ustawiamy w odległości 100 metrów za pojazdem, a w pojeździe włączamy światła awaryjne – sygnalizujemy w ten sposób postój samochodu spowodowany awarią lub wypadkiem, czy kolizją;
  • na zwykłych drogach poza obszarem zabudowanym trójkąt ostrzegawczy wystawiamy obowiązkowo w miejscu, w którym postój jest zabroniony oraz na poboczu, w miejscu w którym samochód jest niedostatecznie widoczny, trójkąt powinien znajdować się w odległości 30 – 50 metrów za autem, w pojeździe włączamy światła awaryjne;
  • na zwykłych drogach w obszarze zabudowanym trójkąt ostrzegawczy wystawiamy obowiązkowo w miejscu, w którym postój jest zabroniony, w odległości 1 metra za samochodem, w pojeździe włączamy światła awaryjne.

Pomoc drogowa dysponuje flotą samochodów, które bez problemu przeholują różnej wielkości samochody po wypadku lub kolizjiWezwana przez nas pomoc drogowa 24h najczęściej pojawia się w ciągu kilkudziesięciu minut. Ważne jest, abyśmy w tym czasie uważali również na… siebie! Czekając na pomoc drogową na autostradzie lub drodze ekspresowej najlepiej ubrać kamizelkę odblaskową i przejść na drugą stronę barierek ochronnych.

Powiązane artykuły