Budując czy remontując dom lub mieszkanie, czasem trzeba podejmować drastyczne decyzje. Jednak niektóre z nich warto poważnie przemyśleć. Czy podgrzewacz wody to rzecz, która będzie potrzebna? A może lepiej pomyśleć nad innym rozwiązaniem? Tak naprawdę trudno znaleźć lepsze rozwiązanie od podgrzewacza wody. Oto dlaczego.
Podgrzewacz wody – czym jest?
Czym tak naprawdę jest urządzenie, o którym tutaj mówimy? Jak sama nazwa wskazuje, to sprzęt, który zasilany jest energią elektryczną, a jego zadaniem jest podgrzewanie wody. Jednak samo urządzenie różni się od ogrzewaczy pojemnościowych, czyli takich, których zadaniem jest podgrzanie zadanej ilości wody znajdującej się w konkretnym zbiorniku. Tam zasada działania jest prosta – woda podgrzewana jest do momentu uzyskania konkretnej temperatury, a następnie podgrzewana dopiero wtedy, kiedy zbiornik zostanie ponownie napełniony. To sprawia, że trzeba czekać na ciepłą wodę, co przy dużej rodzinie i równie dużym zapotrzebowaniu może być kłopotliwe. Do tego może generować spore koszty, jeżeli chodzi o zużycie energii elektrycznej.
Elektryczne podgrzewacze wody działają podobnie, ale z zasadniczą różnicą. Tutaj woda podgrzewana jest od razu i to w momencie przepływu. Oznacza to, że nie trzeba na nią czekać, a co za tym idzie, można także oszczędzić. Energia zużywana jest bowiem tylko wtedy, kiedy faktycznie używa się ciepłej wody. Ważne jest jednak to, jak zostaną rozmieszczone podgrzewacze w domu oraz jakie są oczekiwania użytkowników. Odpowiedni dobór urządzeń i ich rozmieszczenie może spowodować znaczne obniżenie rachunków za prąd. To idealne rozwiązanie dla osób, które posiadają odpowiednią instalację elektryczną, którą można przystosować do takich podgrzewaczy. Jeżeli takowej nie ma, lepiej spróbować z pojemnościowymi rozwiązaniami.
Jak wybrać podgrzewacz do wody?
Przepływowe podgrzewacze do wody są różne, tak samo, jak różne są ujęcia wody w domu. W zależności od tego, gdzie i jak chcemy podłączyć urządzenie, to powinno charakteryzować się inną mocą. Nie ma sensu montować sprzęt o dużej mocy grzewczej w miejscu, gdzie zużycie ciepłej wody jest niewielkie (np. w kuchni). Tam najlepiej zastosować podgrzewacz wody o mocy do 5,5 kW, co w zupełności powinno wystarczyć. Podobnie w przypadku łazienkowej umywalki, gdzie można zamontować urządzenie o mocy do 3,5 kW.
W domach najczęściej z ciepłej wody korzysta się w kuchniach oraz łazienkach. W tych drugich częściej i w większej ilości. Jeżeli chce się zamontować prysznic, to warto zainwestować w urządzenie o mocy od 12 do nawet 15 kW. Jednak to odnosi się do „standardowego” prysznica. W przypadku, kiedy interesuje nas np. deszczownica, warto podłączyć podgrzewacz wody o mocy nawet do 27 kW. W przypadku wanny powinno wystarczyć urządzenie o mocy do 18 kW.
Rodzaje podgrzewaczy do wody
Trójfazowe podgrzewacze do wody można podzielić tak naprawdę na dwie główne kategorie – ze sterowaniem hydraulicznym oraz elektronicznym. Te ostatnie pozwalają na dostarczanie ciepłej wody do kilku punktów jednocześnie. Urządzenia, która korzystają ze sterowania elektronicznego, charakteryzują się większą oszczędnością oraz możliwością ustawienia konkretnej temperatury. Niektóre rozwiązania pozwalają ustalić ją z dokładnością nawet do 0,5 stopnia Celsjusza. To sprawia, że korzystanie z takiego sprzętu staje się bardziej komfortowe oraz opłacalne. Rachunki za prąd mogą być mniejsze nawet o około 30 procent, jeżeli zamiast sterowania hydraulicznego, wybierze się elektroniczne.
Opłacalność rozwiązania
Obecnie coraz chętniej i częściej wybiera się rozwiązania do domów, które pozwalają na oszczędzanie. Nie tylko środków finansowych, ale także w kontekście ekologicznym. Mniejsze zużycie wody to jedna z możliwości, by przyczynić się do poprawy stanu środowiska na świecie. Korzystanie z trójfazowych elektrycznych podgrzewaczy wody także przyczynia się do tego, że oszczędzana jest woda. Szybsze jej podgrzewanie sprawia, że nie ma potrzeby jej marnowania, ponieważ praktycznie od razu dostaje się to, czego się oczekiwało. Dodatkowo zużycie energii elektrycznej, która jest potrzebna do podgrzania wody, jest mniejsze, niż przy ogrzewaczach pojemnościowych. Taki pojemnościowy ogrzewacz potrafi wytracać ponad 550 kW energii rocznie, a to oznacza straty w wysokości ponad 300 złotych.
Instalacja i wykorzystanie
Żeby móc poprawnie zainstalować w domu podgrzewacze elektryczne do wody, należy zadbać o odpowiednią instalację elektryczną. To podstawa, ponieważ nie da się urządzeń po prostu podłączyć do gniazdka, bo to byłoby niebezpieczne. Dobrze więc wynająć do tego odpowiednich specjalistów, żeby mieć pewność, iż nasza instalacja zostanie założona oraz podłączona poprawnie. Wykorzystanie w domu podgrzewaczy do wody będzie korzystne oraz ekonomiczne. Pozwoli to ograniczyć zużycie energii elektrycznej oraz samej wody. Jeżeli więc istnieje możliwość zamontowania tego typu rozwiązania, warto je rozważyć. Szczególnie, że niektóre podgrzewacze mogą współpracować jeszcze z np. instalacją solarną. To sprawi, że nasz dom stanie się prawdziwie ekologiczny.