Każdy, kto planuje urządzić przytulne pomieszczenia na poddaszu, musi ocieplić strych. Dodatkowa izolacja pozwala również zaoszczędzić energię, potrzebną do ogrzewania domu. Skuteczne ocieplenie poddasza wymaga starannego planowania i fachowości. Błędy mogą spowodować powstanie mostków termicznych i duże straty ciepła. Jak przygotować ocieplenie strychu?

Jakie są największe zalety ocieplenia poddasza?

Jeżeli dostęp do najwyższej kondygnacji jest łatwy, a pomieszczenie nie jest ogrzewane, warto je ocieplić. Tym bardziej że montaż izolacji wewnątrz nie jest skomplikowany. Przy odrobinie wprawy można zrobić to samemu i niewielkim nakładem środków. Ponieważ ocieplenie poddaszy poprawia współczynnik przenikania ciepła, zimą traci się mniej energii. Oznacza to dużą redukcję kosztów ogrzewania. Jednocześnie zmniejsza się emisja CO2 z systemu grzewczego, co jest korzystne dla klimatu.

Kolejny powód do ocieplenia najwyższego piętra to fakt, że warstwa izolacyjna zapewnia lepszą ochronę przed ciepłem z zewnątrz. Dzięki temu latem do przestrzeni mieszkalnej przenika mniej gorącego powietrza, co zwiększa komfort.

Co jest lepsze: ocieplenie poddasza czy izolacja dachu?

Jeśli poddasze ma być przekształcone w pomieszczenia mieszkalne, warto docieplić dach. W ten sposób przestrzeń poniżej będzie utrzymywać ciepło. Nieogrzewany strych najlepiej tylko starannie docieplić. Fachowcy nie polecają jednoczesnego ocieplenia poddasza i izolacji dachu. Jest to nieopłacalne, ponieważ dodatkowe prace są droższe niż w pomieszczeniach poddasza i znacznie bardziej skomplikowane, a korzyści niewielkie.

Jakich materiałów używa się do ocieplenia poddasza?

Do prac związanych z ociepleniem najwyższego piętra wykonawcy używają najczęściej wełny mineralnej. Jest odporna na pleśń, gnicie i szkodniki. Zapewnia dobrą izolację akustyczną i jest łatwa w montażu. Dlatego Klienci Gut-Bud zazwyczaj wybierają wełnę mineralną do ocieplenia poddasza. Najrzadziej stosowanym obecnie materiałem jest styropian. To dlatego, że nie chroni przed dźwiękami z zewnątrz i trudno go zamontować. Najdroższa jest izolacja pianką poliuretanową. Co prawda materiał ma znakomite właściwości termoizolacyjne, a sposób nakładania zapewnia maksymalną szczelność, ale do montażu potrzeba sprzętu i specjalistycznej ekipy.

Dodaj komentarz