Nowoczesne i innowacyjne rozwiązania, technologie, pojawiające się również w branży budowlanej, zapewniają bezpieczne, a przede wszystkim komfortowe warunki w domu lub mieszkaniu. Znacznie poprawiają dotychczasowy standard życia, a przy tym są ekonomiczne w użytkowaniu, ekologiczne, energooszczędne i funkcjonalne. W ostatnich latach największą popularnością wśród właścicieli domów cieszą się: odkurzacz centralny, rekuperacja, klimatyzacja oraz zdalne sterowanie domem.
Odkurzacz centralny – dom bez kurzu
Odkurzacz centralny oznacza system rur PCV sprytnie ukrytych w podłodze i murach domu lub mieszkania. W ścianach znajdują się gniazda znajdujące się w różnych miejscach w budynku, do których podłącza się wąż ssący. Dzięki temu można uniknąć uciążliwego dźwigania ciężkiego, często nieporęcznego sprzętu, podłączania kabli, a przede wszystkim niepotrzebnego hałasu. Jednostkę centralną montuje się zazwyczaj w pomieszczeniu gospodarczym lub w garażu. Zasysane przez rurę odkurzacza powietrze z kurzem trafia do jednostki centralnej, która następnie wyprowadza je na zewnątrz domu. W skład systemu wchodzą również dodatkowe akcesoria, takie jak:
- podmiotki – niezbędne zwłaszcza w kuchni, przedpokoju, przy kominku czy w przedpokoju, ponieważ umieszczone przy podłodze skutecznie zasysają paprochy i okruchy;
- szufelki – wsysają wszystko to, zostanie pod nią zamiecione.
Odkurzacz centralny stanowi idealne rozwiązanie przede wszystkim dla alergików, osób zmagających się z astmą oraz schorzeniami dróg oddechowych. System zapobiega bowiem osadzaniu się drobinek kurzu na wewnętrznych częściach rur. Brudne powietrze jest podwójnie filtrowane w jednostce centralnej, a następnie wydalane na zewnątrz budynku. Gniazda ssące oraz rury nie wymagają konserwacji, natomiast należy regularnie kontrolować jednostkę ssącą, opróżniając pojemniki, w których gromadzą się śmieci i ewentualnie czyścić lub wymieniać filtry wykorzystywane w separatorach (pod warunkiem, że znajdują się w standardowym wyposażeniu).
Rekuperacja – świeże powietrze w domu
Rekuperacja to to energooszczędna wentylacja pomieszczeń, która dostarcza świeżego powietrza z zewnątrz i wyciąga jednocześnie zanieczyszczone i zużyte powietrze z wysoką zawartością dwutlenku węgla. Nawiewane powietrze jest przefiltrowane i pozbawione insektów, kurzu oraz większych zanieczyszczeń. Rekuperatory wyposażone w specjalne wymienniki ciepła i silniki prądu stałego, dodatkowo potrafią z zużytego powietrza odzyskać energię. Ciepło zostaje pobrane ze zużytego powietrza (usuwanego z budynku), a następnie wykorzystane do ogrzania powietrza świeżego, które jest wtłaczane do pomieszczeń objętych systemem. Powietrze z zanieczyszczaniami oraz nawiewane, pozbawione bakterii, wirusów czy roztoczy nie mieszają się, dzięki czemu system gwarantuje bezpieczeństwo i komfortowe warunki w całym domu lub mieszkaniu. Rekuperacja nie tylko zapewnia prawidłową wentylację w budynku, ale również pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania.
Klimatyzacja w domu
Klimatyzacja w domu pozwala nie tylko na utrzymanie optymalnego poziomu temperatury w domu lub mieszkaniu, ale również poprawia ogólne samopoczucie oraz znacznie zwiększa bezpieczeństwo w czasie wysokich upałów. Zbyt wysoka temperatura powietrza stanowi bowiem poważne zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza osób, które zmagają się z dolegliwościami i schorzeniami kardiologicznymi bądź układu oddechowego. Nowoczesne urządzenia, dostępne na współczesnym rynku, wyposażone są w szereg czujników, które wykrywają poziom temperatury, poziom wilgotności powietrza, a nawet stopień zanieczyszczenia. Klimatyzator potrafi samodzielnie dopasować poszczególne parametry do warunków, obniżając bądź podwyższając temperaturę. Obecnie na rynku dostępne są klimatyzatory:
- split – składające się z jednostki wewnętrznej (zwanej też parownikiem lub parowaczem) oraz jednostki zewnętrznej (nazywanej skraplaczem);
- multisplit;
- przenośne (jednoczęściowe);
- kasetonowe;
- kanałowe;
- okienne.
Zdalne sterowanie domem
Zdalne sterowanie poszczególnymi urządzeniami i systemami w domu za pośrednictwem specjalnej aplikacji zainstalowanej na smartfonie lub tablecie pozwala właścicielom zarządzać, zarówno systemem alarmowym, klimatyzacją, wentylacją, jak i oświetleniem, roletami czy ogrzewaniem budynku. Dodatkowo aplikacja umożliwia zdalną kontrolę nad poszczególnymi czujnikami (np. Wykrywającymi wyciek gazu, wody czy powstanie pożaru), odbiór alertów, włączanie i wyłączanie zasilania za pośrednictwem specjalnej wtyczki. Zdalne sterowanie nie tylko poprawia jakość życia wszystkich domowników, ale pozwala również obniżyć rachunki za energię elektryczną i ogrzewania. Co więcej znacznie ogranicza ryzyko powstanie pożaru lub zalania.