Gdy Wi-Fi potrzebuje wzmocnienia…

Spis treści

Próbę poprawienia sygnału sieci bezprzewodowej warto zacząć od zmiany ustawień w routerze - kanału i pasma

Wi-Fi to obecnie standardowa sieć internetowa w większości domów. Niewiele osób decyduje się na przeciąganie kabli przez kolejne pomieszczenia, bo to wiąże się z kuciem, podkuwaniem i wykuwaniem, a same kable są wątpliwą ozdobą ścian. Wi-Fi to bezprzewodowa sieć internetowa, której sygnał rozsyłany jest dzięki niewielkiemu urządzeniu zwanemu routerem. Co możemy zrobić, gdy sieć Wi-Fi nie działa jak należy, urządzenia gubią sygnał, a w niektórych pomieszczaniach nie ma go wcale?

Po pierwsze: ustawienia sieci

Wi-Fi to sieć bezprzewodowa, dzięki której łącze z internetem mogą mieć wszystkie urządzenia będące w jej zasięgu, bez konieczności używania kabliUstaliliśmy już, że Wi-Fi to obecnie chleb powszedni, a skoro tak, to jest ich mnóstwo wokół nas. Może się okazać, że sygnały z różnych routerów (np. sąsiadów zza ściany lub płotu) nakładają się na siebie, zakłócając tym samym swoją pracę. Rozwiązaniem tego problemu możemy być zmiana kanału w ustawieniu routera. Na jaki? W znalezieniu wolnego lub najmniej obciążonego kanału pomoże nam np. odpowiednia aplikacja na smartfon (choćby Wi-Fi Analyzer). Zmienić w ustawieniach routera możemy również pasmo sieci Wi-Fi (z domyślnie używanego w domowych sieciach 2,4 GHz na pasmo 5 GHz – zmiana ma sens, jeśli wszystkie nasze urządzenia obsługują to pasmo).

Po drugie: wzmacniacz

Jeśli bezkosztowe próby wzmocnienia sygnału okazały się nieskuteczne – czas podjąć kroki, które będą wymagały od nas mniejszych lub większych inwestycji. Urządzeniem, które może wydatnie wzmocnić sygnał sieci Wi-Fi jest repeater, czyli swego rodzaju wzmacniacz. To niewielki urządzenie, które po wpięciu do gniazdka prądowego połączy się z routerem i wzmocni jego sygnał w danym pomieszczeniu. To doskonałe rozwiązanie, jeśli przyczyną naszych problemów z siecią jest zbyt rozległy dom lub zbyt grube mury, które skutecznie tłumią sygnał. Ceny repeaterów zaczynają się od około 100 zł.

Po trzecie: powerline

Jeśli problem ze słabym sygnałem mamy wyłącznie w jednym, konkretnym urządzeniu - skorzystajmy z powerline, czyli urządzenia wykorzystującego sieć elektryczną do przesyłania sygnałuTo rozwiązanie dedykowane sytuacjom, w których internetu nie mamy (lub jakość sygnału jest bardzo niska) na konkretnym urządzeniu, np. komputerze. Urządzenie powerline może zagwarantować nam stabilne łącze internetowe z… gniazdka prądowego, bo wykorzystuje sieć elektryczną właśnie do przesyłania sygnału. Powerline składa się nadajnika i odbiornika – pierwszy podpina się do modoemu, a drugi do urządzenia, które chcemy połączyć z internetem, a następnie oba podpinamy do najbliższych im gniazdek.

Powiązane artykuły