Przecinarki laserowe to maszyny stosowane do cięcia różnego rodzaju surowców w wielu gałęziach przemysłu. Najczęściej wykorzystywane są w przemyśle ciężkim do obróbki blaszanych arkuszy, a także profili i rur, jednak dzięki możliwości obróbki elementów wymagających wysokiej precyzji wykonania, mogą być też stosowane w innego rodzaju zleceniach. Jakie firmy zazwyczaj inwestują w przecinarki laserowe?
Czym są przecinarki laserowe?
Przecinarki laserowe wykorzystywane są najczęściej do cięcia tworzyw sztucznych, aluminium, stali nierdzewnej, węglowej i mosiądzu. Można nimi obrabiać m.in. rury, profile i stalowe blachy. Wyposażone są w aktywne włókna optyczne, które generują strumień lasera. Charakteryzuje je wysoka szybkość i precyzja obróbki. Dają możliwość wycinania dowolnych elementów i kształtów, nawet o wysokim stopniu skomplikowania. Do ich zalet należy bezdotykowa obróbka, która gwarantuje niskie straty materiałów, ponieważ strumień lasera nie narusza powierzchni obrabianego surowca. Można wykorzystywać je zarówno do cięcia, jak i grawerowania elementów.
W jakich branżach wykorzystywane są przecinarki laserowe?
Urządzenia te stosowane są zarówno do realizacji zleceń artystycznych, jak i przemysłowych. Ze względu na wysoką precyzję obróbki i możliwość wycinania skomplikowanych kształtów cieszą się dużą popularnością w branży dekoracyjnej. Stosowane są również w branży reklamowej, medycznej oraz w przemyśle energetycznym i metalurgicznym. Wysoka precyzja cięcia tych nowoczesnych urządzeń została też doceniona przez branżę automotive, w której wykorzystywane są do produkcji elementów nadwozia, podwozia, a także części wyposażenia samochodów. Wycinarki z laserem światłowodowym, które są obecnie uważane za najlepsze na rynku, można zakupić np. w firmie Maszyny Polskie z Torunia.
Do czego można stosować wycinarki laserowe?
Przykładowe zastosowanie przecinarek laserowych to wycinanie elementów do sprzętu fitness, urządzeń AGD, części maszyn oraz silników, zębatek, a także znakowanie podzespołów elektronicznych. Cieszą się dużą popularnością w branży meblowej, w której stosowane są do produkcji części oświetlenia, elementów dekoracyjnych, stojaków, krzeseł, szaf oraz bram i balustrad. Branża reklamowa używa go do tworzenia ekspozytorów, billboardów i gadżetów reklamowych.