Szyby samochodowe pod lupą!

Nie każde uszkodzenie szyby da się naprawić - w niektórych sytuacjach konieczna jest wymiana całej szyby

Spis treści

Nie każde uszkodzenie szyby da się naprawić - w niektórych sytuacjach konieczna jest wymiana całej szyby

Szyby w samochodzie powinny być czyste i nieuszkodzone – tylko takie zagwarantują nam najlepszą możliwą widoczność. Stan szyby czołowej ma oczywiście kluczowe znaczenie, a za poruszanie się samochodem, który ma uszkodzoną tę najważniejszą szybę, w tzw. polu widzenia – możemy zostać ukarani mandatem (do 250 zł) i odebraniem dowodu rejestracyjnego. Auto z uszkodzoną szybą przednią nie powinno również przejść pomyślnie corocznego przeglądu technicznego. I mimo, że zdecydowana większość kierowców zdaje sobie sprawę z tych faktów – to i tak prawie 30% z nas jeździ z uszkodzonymi szybami samochodowymi…

Skąd te uszkodzenia?

Naprawa szyby powinna odbyć się w renomowanym warsztacie, który wystawi odpowiedni certyfikat Szyby samochodowe poddawane są sporym przeciążeniom, stawiają opór powietrzu i odbijają różnego rodzaju drobne przedmioty – choćby kamienie, które często wystrzeliwują spod kół. Szyby mogą zostać uszkodzone właśnie przez owe kamienie, ale również w wyniku gwałtownej zmiany temperatur (np. gdy rozgrzaną szybę polejemy lodowatą wodą), gwałtownego najechania na wysoki krawężnik lub wjechania do dziury. Na szybie może pojawić się mały odprysk lub rysa, albo większy lub mniejszy „pajączek”. Niezabezpieczone uszkodzenie będzie się pogłębiało pod wpływem warunków atmosferycznych, podczas używania wycieraczek i nawiewów na szyby oraz w wyniku normalnej eksploatacji pojazdu (szczególnie niebezpieczne są w tej sytuacji gwałtowne manewry).

Naprawiamy uszkodzenia

Odpryski poniżej 3 cm średnicy i rysy krótsze niż 10 cm można naprawić - o ile nie sięgają krawędzi szyby lub nie są zbyt blisko uszczelkiIm szybciej zdecydujemy się na wizytę w warsztacie – tym mniej wydamy na naprawę (poza skrajnymi przypadkami, gdy uszkodzenie jest na tyle poważne, że wymaga natychmiastowej wymiany szyby). Uszkodzenia naprawia się wypełniając ubytki specjalistycznym klejem polimerowym, który następnie utwardza się lampą UV i szlifuje. Koszt naprawy zależy od wielkości uszkodzenia i może wynieść od 50 do 300 zł. Musimy sobie zdawać sprawę, że nie każde uszkodzenia nadaje się do naprawy – fachowiec nie podejmie się łatania odprysków o średnicy większej niż 3 cm oraz pęknięć dłuższych niż 10 cm, zwłaszcza jeśli dodatkowo sięgają one krawędzi okna lub zlokalizowane są tuż przy uszczelkach.

Wymień szyby!

Jeśli szyba nie nadaje się do naprawienia lub naprawiana już szyba uległa ponownemu uszkodzeniu – wymień ją! Wymianę szyb najlepiej powierzyć autoryzowanym warsztatom, co do których mamy pewność, że wszystko zostanie wykonane jak należy, a my będziemy mogli bezpiecznie użytkować pojazd. Najdroższa do wymiany jest oczywiście szyba czołowa, ale lepiej na niej nie oszczędzać i wydać większą sumę na oryginalną niż jej nawet o połowę tańszy zamiennik.

Powiązane artykuły