Szkło hartowane, czyli ochrona dla smartfona

Smartfon to obecnie urządzenie wielofunkcyjne, dzięki któremu możemy pracować i kontaktować się ze znajomymi

Spis treści

Smartfon to obecnie urządzenie wielofunkcyjne, dzięki któremu możemy pracować i kontaktować się ze znajomymi

Smartfony to coś więcej niż telefon. Większość z nas ma w nich kalendarze i notatki, odbiera i wysyła przez nie maila, sprawdza wiadomości i utrzymuje znajomości. Coraz więcej funkcji w coraz lepiej wyglądających urządzeniach ma oczywiście swoją cenę – telefony są dość drogie, a równocześnie niezmiennie narażone na uszkodzenia mechaniczne bardziej niż jakiekolwiek inne sprzęty. Szkło hartowane to doskonały sposób na zabezpieczenie ekranu smartfona, czyli jego najwrażliwszej i najczęściej ulegającej rozbiciu części. Co powinniśmy wiedzieć o szkle hartowanym?

Szkło hartowane – jak wybrać?

Szkło hartowane może ochronić ekran naszego smartfona nawet podczas upadku z wysokościKupując szkło hartowane do naszego telefonu należy przede wszystkim dobrać jego wielkość do modelu smartfona – szkło nie powinno być ani za duże, ani za małe. Najważniejszym parametrem szkła hartowanego jest jego twardość, którą producenci określają za pomocą skali Mohsa wyróżniającej 10 poziomów owej twardości. W większości przypadków szkło hartowane przeznaczone do ochrony ekranów smartfonów ma twardość na poziomie 9H. „Dziewiątka” w tej skali gwarantuje, że powierzchnia materiału nie zostanie porysowana ani przez monety, ani klucze, ani nic innego, co może ewentualnie stykać się z naszym urządzeniem w kieszeni lub torebce. Szkłu hartowanemu z twardością na poziomie 9H groźne jest wyłącznie… ostrze diamentowe! Ktoś nosi przy sobie takowe?

Koszt szkła hartowanego zależy przede wszystkim jego twardości oraz od wielkości ekranu, który ma zostać nim ochroniony. Ceny mają obecnie tendencję spadkową i dość dobrej jakości szkło możemy kupić już od 20 zł, a za najlepsze zapłacimy powyżej 100 zł. Aby szkło hartowane spełniało swoją funkcję musi być właściwie nałożone na ekran. Jeżeli obawiamy się o nasze zdolności manualne i nie jesteśmy pewni precyzji ruchów własnych rąk – zlećmy to zadanie profesjonalistom.

Alternatywą dla szkła hartowanego jest folia, która jednak chroni ekran smartfona w dużo mniejszym stopniuFolia, czyli tańsza alternatywa dla szkła hartowanego

Alternatywą dla szkła hartowanego, które może być zbyt dużym dodatkowym wydatkiem, jest folia ochronna. To elastyczny i dość cienki materiał, który stosunkowo trudno jest właściwie przykleić do powierzchni ekranu. Poziom zabezpieczenia jest zdecydowanie niższy niż ma to miejsce w przypadku szkła hartowanego, ale odpowiednio dobrana i zaaplikowana na ekran smartfona folia zawsze podnosi jego odporność na uszkodzenia mechaniczne.

 

Powiązane artykuły