Płyn do chłodnic powinien mieć na stanie każdy właściciel samochodu. Nie zawsze jednak pamiętamy o jego dacie przydatności. Wystarczy jednak zwrócić uwagę na kilka jego cech, aby stwierdzić, czy nie potrzebujemy nowego płynu. Jakich?
Po pierwsze – wygląd płynu, ale nie jego kolor!
Nowy płyn chłodniczy jest transparentny i przejrzysty. Bywa, że jego producenci dodają do niego jakiś barwnik, pełniący jedynie funkcję ozdobną. Starzejący się płyn traci swoją przejrzystość. Staje się mętny. Jego kolor blaknie. Możemy też zauważyć, że jest wyraźnie zmieszany z zanieczyszczeniami.
Po drugie – odporność na zamarzanie
Jeśli zauważymy, że nasz płyn zaczyna zamarzać w niższych temperaturach (dotyczy to oczywiście jesieni i zimy), to również powinniśmy rozważyć jego wymianę.
Dlaczego w ogóle trzeba dbać o wymianę płynu do chłodnicy?
Średnia trwałość płynu chłodniczego to 2 – 5 lat. Po tym czasie – o ile pamiętamy kiedy został zakupiony i użyty – należy go bezwzględnie wymienić. Dlaczego? Ponieważ nie będzie on chronił układu chłodzenia przed korozją, co z kolei może doprowadzić do przegrzewania silnika oraz wycieków.
Płyn chłodniczy nie należy do najdroższych a od jego stanu zależy pośrednio sprawność naszego pojazdu. Dlatego oszczędności w tym kierunku są absolutnie niewskazane. Jeśli nie do końca jesteśmy pewni, czy powinniśmy go już wymienić, zawsze możemy posłużyć się areometrem lub zgłosić do zaufanego / sprawdzonego mechanika.