Siekiera siekierze nierówna

Siekiera to jedno z najstarszych narzędzi użytkowanych przez człowieka w budownictwie

Spis treści

Siekiera to jedno z najstarszych narzędzi użytkowanych przez człowieka w budownictwie

Siekiera to narzędzie, które przydaje się zaskakująco często. W domostwach, w które ogrzewamy kominkami lub piecami na drewno – siekiera to po prostu must have. To narzędzie sprawdza się również w innych pracach domowych i przydomowych, a także w budownictwie i ciesielstwie. Jaką siekierę wybrać?

Jak wybrać?

Tradycyjne siekiery zbudowane są z drewnianego trzonka i stalowej głowicy - trzonek można było wymieniaćSiekiery różnią się między sobą funkcjonalnością, gabarytami i cenami. Aby być zadowolonym z narzędzia, które będzie nam służyło długie lata (odpowiednio konserwowana siekiera jest jednym z trwalszych przedmiotów przydomowej narzędziowni) – należy przed zakupem dobrze określić swoje potrzeby i oczekiwania oraz zakres prac, które będą wykonywane z pomocą siekiery. Tradycyjna siekiera składa się z drewnianego trzonka i stalowej głowicy. Obecnie rynek i serca użytkowników podbijają siekiery wykonane z tworzyw sztucznych – przede wszystkim z kompozytów włókna szklanego. Nowoczesne siekiery są jeszcze trwalsze, a do tego – świetnie wyważone (stosunkowo lekki trzonek z mocną głowicą).

Typologia siekiery

Nowoczesne siekiery są wykonane z włókna szklanego, a głowica jest na stałe połączona z trzonkiemCzęsto spotykane są nazwy siekier nawiązujące do kraju ich pochodzenia, na sklepowych półkach znajdziemy więc np. siekiery kanadyjskie, czy skandynawskie. Przeciętnemu użytkownikowi nic jednak te nazwy nie mówią – ważny jest typ urządzenia i jego parametry. Z jakimi typami siekier możemy się spotkać i na którą się zdecydować?

  • siekiery turystyczne – to narzędzia małe, poręczne i podręczne. Przydają się na kempingach i obozach pod namiotami. Sprawdzają się również w drobnych pracach ogrodowych.
  • siekiery uniwersalne – to siekiery do wszystkiego, czyli z ich pomocą wykonamy różne prace domowe, przydomowe i budowlane, należy jednak pamiętać, że jeżeli coś jest do wszystkiego – najczęściej jest… do niczego. Siekiery uniwersalne nie nadają się do prac wysoko wyspecjalizowanych (np. rozłupywania drewna opałowego)!
  • siekiery rozłupujące – to te najczęściej kupowane, bo z ich pomocą przygotowanie drewna do kominka lub pieca jest zdecydowanie łatwiejsze. Ostrza tych siekier mają specjalną budowę: wąski i ostry szczyt z mocno rozszerzającymi się policzkami – dzięki której drewno rozłupywane jest szybko i skutecznie.
  • siekiery z dodatkowymi funkcjami – to narzędzia, które po jednej stronie głowicy mają ostrze siekiery, a z drugiej np. racicę (służącą do wyjmowania gwoździ z drewna), młot lub oskard (do forsowania przeszkód).

Powiązane artykuły