Jak widzicie siebie za kilkadziesiąt lat? Bliższa jest wam wizja korzystania z hipermarketowych promocji dostępnych w wybrane dni dla seniorów i przeliczanie każdego grosza w nadziei, że jednak starczy od przysłowiowego pierwszego do pierwszego? Czy raczej marzy wam się starość bez wyrzeczeń, wypełniona mniejszymi lub większymi podróżami, kawą wypijaną ze znajomymi w uroczych kafejkach i rozpieszczaniem wnuków (od czasu do czasu, oczywiście!). I tylko bez wzdychania, że przecież nie mamy na to wpływu, bo emerytury będziemy mieli minimalne i nasza przyszłość to raczej te wędliny z przeceny niż kawa z kawiarni. IKZE!
Co to za skrót?
Tajemniczy skrót IKZE rozszyfrowujemy następująco: Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. To forma oszczędzania pieniędzy na emeryturę właśnie – stosunkowo nowa, bo wprowadzona w styczniu 2012 roku. IKZE działa w ramach III filaru systemu emerytalnego i skorzystać można z niego za pośrednictwem banków, towarzystw ubezpieczeniowych oraz towarzystw funduszy inwestycyjnych. Oszczędzać na indywidualnym koncie mogą osoby fizyczne, które ukończyły 16 rok życia. Tak, droga młodzieży – jeszcze przed osiemnastką możecie zacząć myśleć (i nie tylko!) o tak dla was odległej starości. Są minimum trzy ogromne plusy tej formy oszczędzania: wpłaty na IKZE można co roku odliczać od podstawy opodatkowania w składanych przez nas PIT-ach; w dowolnym momencie życia można wystąpić o zwrot całości środków, a po przejściu na emeryturę możemy zaoszczędzone na koncie środki wypłacić w całości lub dowolnych ratach. Istotnym jest również fakt, że środki gromadzone w ciągu życia na IKZE podlegają dziedziczeniu.
Gdzie założyć IKZE?
Najlepiej skorzystać z oferty sprawdzonej, stabilnej i pewnej instytucji finansowej. Dla bezpieczeństwa i spokojnego snu lepiej powierzmy swoje finanse ekspertom w dziedzinie zarządzania środkami na przyszłe emerytury Polaków niż przypadkowej, pierwszej z brzegu instytucji. Porządny research to podstawa! A gdy już wybierzemy towarzystwo ubezpieczeniowe – sprawdźmy co jeszcze oferuje swoim klientom w ramach IKZE. W standardzie powinna być np. możliwość monitorowania i zarządzania swoim kontem.