Reset tygodnia GPS – co to takiego i kiedy nastąpi?

Spis treści

Już jutro, czyli 6 kwietnia, większość użytkowników nawigacji GPS może odnotować pewne zakłócenia w działaniu swoich urządzeń. Powodem będzie tzw. reset numeru tygodnia GPS, w skrócie WNRO.

O co właściwie chodzi?

Jak powszechnie wiemy GPS to znany, popularny i używany na całym świecie system nawigacyjny, czyli dostarczający nam informacji o tym, gdzie się znajdujemy w danym momencie. Jego twórcy zaprogramowali go tak, by działał nieprzerwanie przez blisko 20 lat. Po tym czasie jego pamięć zostaje wypełniona maksymalnie. Aby ją oczyścić niezbędne jest wyzerowanie licznika zbierającego i przechowującego wszystkie dane. Pierwszy taki reset odbył się 21 sierpnia 1999 roku, a w sobotę czyli 6 kwietnia 2019 roku będzie miał miejsce kolejny.

Co to oznacza dla użytkowników?

Urządzenia mogą wskazywać niewłaściwą datę oraz godzinę. Istnieje też ryzyko, że przestaną one działać w ogóle. Specjaliści twierdzą, że jedynie nawigacja w smartfonach powinna działać bez zakłóceń. Podobnie może być w przypadku urządzeń wyprodukowanych po 2010 roku.

Czy można tego uniknąć?

Receptą na uniknięcie kłopotów z GPS-em tego dnia ma być wcześniejsza aktualizacja oprogramowania naszych urządzeń. Drugie wyjście to… całkowita rezygnacja z jego użycia lub oparcia się jedynie na jego wskazaniach.

Dla przypomnienia

GPS to system, który stworzyli specjaliści Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Badania nad nim rozpoczęły się w 1973 roku. Wówczas miał on służyć jedynie do celów wojskowych. W 1995 roku pojawił się, jako system o ogólnym zastosowaniu.

GPS dzięki swojej specyfikacji znajduje szerokie zastosowanie. To dzięki niemu m.in. możemy śledzić losy naszych przesyłek monitorowanych, trasę treningową czy podróży, ale i w razie problemów na trasie szybciej uzyskać pomoc.

Powiązane artykuły