Przedawnienie długu u komornika – kiedy następuje i na czym polega?

pieniądze w portfelu

Spis treści

Utrata zatrudnienia, poważna choroba lub nieszczęśliwy wypadek losowy mogą spowodować, że dłużnik nie jest w stanie uregulować swojego zobowiązania. Jeśli w takiej sytuacji nie zgłosi się on do swojego wierzyciela, sprawa trafia najpierw do sądu, a następnie przejmuje ją komornik. Osoby, których dług przejął komornik, często zastawiają się, czy i kiedy mogą liczyć na przedawnienie długu komorniczego. Oto kilka słów wyjaśnienia.

 

Czym jest przedawnienie egzekucji komorniczej

Unikanie kontaktu z wierzycielem czy komornikiem, może co prawda oznaczać przedawnienie długu, ale w ostatecznym rozrachunku duże obciążenie naszego budżetu.

Tak zwana egzekucja komornicza to ostateczne rozwiązanie, na które decyduje się wierzyciel w chwili, gdy bezskutecznie usiłuje odzyskać swoją należność. W praktyce polega ona na pozyskaniu od dłużnika środków na spłatę jego zobowiązania. Jeśli, mimo działań komornika ściągnięcie wierzytelności stało się niemożliwe, wówczas następuje przedawnienie długu u komornika. Oznacza ono, że dłużnik ma prawo i możliwość uchylenia się od uiszczenia wymaganej płatności.

Kiedy następuje przedawnienie egzekucji komorniczej?

Zgodnie z zapisem prawa każdy rodzaj długu jest obwarowany innym okresem przedawnienia. Dla przykładu – jak możemy przeczytać na stronie firmy windykacyjnej KRUK, czyli TUTAJ – mandat nałożony na nas za jazdę bez ważnego biletu wygasa po roku, a zadłużenia pochodzące z tytułu czynszu lub abonamentu telefonicznego po 3-ech latach. Przedawnienie długu w egzekucji komorniczej następuje natomiast po upływie 6 lat.

Co się dzieje z przedawnionym długiem komorniczym?

Przedawnione zobowiązanie oznacza dla dłużnika koniec jego problemów i życia w nieustannym stresie, ale tylko teoretycznie. W praktyce wiele zależy od tego, co postanowi w tej sprawie komornik. Jeśli zadecyduje on o umorzeniu egzekucji, sprawa dotycząca ściągnięcia długu rozpoczyna się na nowo. Oznacza to w praktyce naliczanie nowego okresu przedawnienia tytułu egzekucyjnego. Jednym słowem przedawnienie egzekucji komorniczej to nieustający proces, który naraża jedynie dłużnika na dodatkowe koszty.

 

Jeśli nawet nasz dług trafił do komornika warto z nim negocjować warunki spłaty.

Pamiętajmy, że każdy wierzyciel ma prawo upomnieć się o uregulowanie zobowiązania wobec niego w dowolnym momencie. Nawet jeśli właśnie trwa przedawnienie długu. Efektem czego proces ten rozpoczyna się na nowo. Dlatego, warto wejść w kontakt z komornikiem i starać się doprowadzić sprawę do końca.

Powiązane artykuły