Promieniowanie ultrafioletowe – jak bronić przed nim skórę?

Spis treści

Ludzka skóra zalicza się do największych i najważniejszych organów w naszym ciele. Pełni ona funkcje, od których w dużej mierze zależy nasze zdrowie. Ochrania ona środowisko wewnętrzne przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Zabezpiecza także organizm przed dostaniem się drobnoustrojów. Jest jednak narażona na promieniowanie ultrafioletowe. Jak bronić przed nim naszą skórę? Podpowiadamy.

Czym jest promieniowanie ultrafioletowe?

Słowo ,,ultrafiolet” utworzone jest od łacińskiego ultra, co oznacza ponad, poza, dalej, a także fiolet, który oznacza barwę o najmniejszej długości fali w świetle widzialnym. Pojawia się, gdy mówimy o promieniowaniu i wpływie słońca na skórę. Otaczające nas światło słoneczne jest rodzajem promieniowania elektromagnetycznego, w skład którego wchodzą trzy elementy.

Pierwsze z nich jest to promieniowanie widzialne. Reaguje na nie nasza siatkówka oka, a także umożliwia widzenie wszystkich kolorów. Promieniowanie podczerwone odpowiada za odczuwane przez nas ciepło, a promieniowanie ultrafioletowe można podzielić je na zakresy UVA, UVB oraz UVC.

Wpływ promieniowania ultrafioletowego na skórę

Promieniowanie UVA oraz UVB są nieodłącznymi czynnikami środowiskowymi. Mają kluczowy wpływ na naszą skórę, która obrazuje to opalenizną. Oprócz pozytywnego wpływu na nasze ciało, dermatolodzy wskazują, aby zdawać sobie sprawę, że zbyt duża ekspozycja na słońce przyspiesza fotostarzenie skóry, a także pojawianie się zmian pigmentacyjnych. W skrajnych przypadkach są nawet przyczyną nowotworów skóry, które każdego roku stanowią przyczynę śmierci wielu osób. Mimo tego nawet w okresie letnim wiele osób nie przywiązuje właściwej wagi do odpowiedniej ochrony przed słońcem.

Odpowiednia ochrona, czyli jak wybrać krem do twarzy z filtrem?

Jeszcze kilka lat temu po kosmetyki ochronne sięgało się tylko latem w słoneczne dni. Na szczęście świadomość wielu osób stale się zwiększa. Dzięki temu coraz więcej ludzi zaczyna stosować krem do twarzy z filtrem przez cały rok. Promieniowanie UVA, które jest odpowiedzialne za uszkodzenia DNA przenika przez chmury, w przeciwieństwie do UVB, który wywołuje rumień lub oparzenia. Z tego powodu warto stosować takie produkty przez cały rok niezależnie od miejsca, w którym się przebywa.

Krem z filtrem można zacząć stosować już w wieku nastoletnim, a po 20. roku życia powinien być obowiązkowym. Uznaje się, że taki produkt powinien być pierwszym kosmetykiem przeciwzmarszczkowym.

Powiązane artykuły