Programy do planowania produkcji to przydatne narzędzia, które sprawdza się w przypadku firm, które chcą efektywnie i prosto zwiększyć wydajność wytwarzania towarów. Algorytmy aplikacji są w stanie precyzyjnie wspomóc managera w podejmowaniu optymalnych decyzji. Co warto na ten temat wiedzieć? Wyjaśniamy.
Dlaczego warto korzystać z programu do planowania produkcji?
Program do planowania produkcji pozwala w prosty i szybki sposób zmaksymalizować produktywność w zakładzie. Wystarczy wprowadzić do aplikacji odpowiednie dane, aby uzyskać wszystkie kluczowe informacje. Wykonywanie skomplikowanych obliczeń ręcznie zajmuje mnóstwo czasu i bardzo trudno dostosować odmienne parametry do dynamicznie zmieniających się potrzeb klientów. Program wszystkie skomplikowane obliczenia wykonuje w pełni automatycznie.
Proces planowania produkcji zwykle wymaga osoby, która posiada konkretne umiejętności planistyczne. Jeśli ten pracownik jest na urlopie to zdarza się, że nie zawsze można osiągnąć wymaganą wydajność produkcyjną. Pojawiają się niepotrzebne przestoje, a maszyny nie mają wyznaczonych zadań. W większości przypadków rozwiązaniem tego problemu jest program do planowania produkcji. Pozwala efektywnie przygotować działania nawet na kilka miesięcy do przodu. Jeśli zmieniły się priorytety to wystarczy dokonać drobnych poprawek, a wszystkie parametry automatycznie dostosują się do możliwości produkcyjnych zakładu.
Co powinien zawierać dobry program do planowania produkcji?
Dobry program, który pozwala nam przygotować plan produkcji powinien uwzględniać wszystkie możliwe maszyny i elementy operacyjne. Kluczową kwestią powinna być także możliwość łatwego ustawienia i segregowania kolejki tworzenia towarów. Informacje powinny być przejrzyste z podziałem na łączną sumę czasu jaka jest potrzebna, aby zrealizować poszczególne zadania. Nie może także zabraknąć ustawień dotyczących tak zwanego deadline, czyli terminu, który nie można przekroczyć.
Dobry program powinien być stworzony w taki sposób, aby był łatwy w użytkowaniu również dla osób bez specjalistycznej wiedzy w kwestii planowania produkcji. Intuicyjne przestawianie elementów i możliwość podejrzenia tego jak realizowane są obecnie zadania, a także prosty sposób zapisywania wielu różnych planów wpływa na przyjemniejszą obsługę. Niezwykle przydatne mogą być także przyszłe prognozy i wizualizacje danych. Te dwa elementy w znaczący sposób ułatwiają intuicyjne podejmowanie decyzji i skracają czas potrzebny na prawidłowe oszacowanie aktualnych mocy przerobowych.