Postawmy sobie tunel ogrodowy

Ogrodnictwo może być bardzo satysfakcjonującym zajęciem, pod warunkiem, że wiemy jak się do niego zabrać

Klimat w Polsce jakimi mamy, każdy widzi. Niby jest umiarkowany, choć czasem potrafi serią majowych (tak było w zeszłym roku!) przymrozków złamać nawet najbardziej doświadczonych ogrodników. Ta nieprzewidywalność pogody daje nam się w ostatnich latach we znaki i pewnie dlatego, coraz częstszym zjawiskiem w przydomowych ogrodach są tunele foliowe. Tunel ogrodowy to doskonały sposób na zdecydowane podniesienie efektywności upraw większości roślin, w tym tych jadalnych, owoców i warzyw. Po co nam taki tunel i jak go wybrać? 

Tunel ogrodowy – wybierz i dopasuj

Tunele foliowe to alternatywa dla dużych i drogich szklarni ogrodowychTunele foliowe to stosunkowo proste konstrukcje składające się ze stelaża i dopasowanej do niego folii. Tunel ogrodowy może mieć różne gabaryty, dzięki czemu bez problemu dobierzemy taki, który idealnie wpisze się w przestrzeń naszego ogrodu. Należy pamiętać, żeby zaplanować takie jego ustawienie, byśmy mieli swobodny dostęp do wejścia i około pół metra – metr przestrzeni wokół całego tunelu (umożliwi nam to bezproblemowe podejście do konstrukcji, sprawdzenie stabilności, regulowanie bocznych otworów wentylacyjnych, czy poprawienie naciągów itp…). Wybrać możemy również kolor tunelu: zielony (idealnie wpisze się w zieleń ogrodu) lub biały (będzie estetycznie wyglądał w gospodarczej części naszej działki).

Zwróć uwagę na parametry

Tunel tunelowi nierówny. Poszczególne konstrukcje różnią się od siebie nie tylko gabarytami i kolorem, ale przede wszystkim jakością materiałów, z których zostały wykonane. Na co zwrócić uwagę?

  • Tunel ogrodowy to doskonały sposób na przyspieszenie uprawy roślin i podniesienie jej efektywnościkonstrukcja / stelaż  – to element, który zdecyduje o stabilności tunelu oraz jego wytrzymałości na mocniejsze podmuchy wiatru, czy zmienne warunki atmosferyczne; na rynku dostępne są m.in. ultra lekkie stelaże plastikowe (do samodzielnego zmontowania), które jednak mogą okazać się zbyt słabe, by przetrwać jeden sezon, nie mówiąc o wieloletnim ich użytkowaniu; zdecydowanie najlepszym wyborem będą konstrukcje wykonane z profili ocynkowanych, które są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i nie korodują pod wpływem deszczu, śniegu, czy promieniowania UV;
  • folia, czy materiał wierzchni – zbyt cienka i niewzmocniona może nie przetrwać pierwszego wiatru; optymalne parametry dla folii to gramatura rzędu około 140 g/m2, najlepiej dodatkowo wzmocniona specjalną siatką;
  • zamknięcie – do tunelu wchodzimy i wychodzimy z niego nawet kilka razy dziennie, niezbędny więc będzie wysokiej jakości, trwały zamek, a funkcjonalność konstrukcji podniosą dodatkowe rzepy mocujące folię do stelaża, które zapobiegną np. jej podwiewaniu.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *