Postawmy sobie tunel ogrodowy

Ogrodnictwo może być bardzo satysfakcjonującym zajęciem, pod warunkiem, że wiemy jak się do niego zabrać

Spis treści

Ogrodnictwo może być bardzo satysfakcjonującym zajęciem, pod warunkiem, że wiemy jak się do niego zabrać

Klimat w Polsce jakimi mamy, każdy widzi. Niby jest umiarkowany, choć czasem potrafi serią majowych (tak było w zeszłym roku!) przymrozków złamać nawet najbardziej doświadczonych ogrodników. Ta nieprzewidywalność pogody daje nam się w ostatnich latach we znaki i pewnie dlatego, coraz częstszym zjawiskiem w przydomowych ogrodach są tunele foliowe. Tunel ogrodowy to doskonały sposób na zdecydowane podniesienie efektywności upraw większości roślin, w tym tych jadalnych, owoców i warzyw. Po co nam taki tunel i jak go wybrać? 

Tunel ogrodowy – wybierz i dopasuj

Tunele foliowe to alternatywa dla dużych i drogich szklarni ogrodowychTunele foliowe to stosunkowo proste konstrukcje składające się ze stelaża i dopasowanej do niego folii. Tunel ogrodowy może mieć różne gabaryty, dzięki czemu bez problemu dobierzemy taki, który idealnie wpisze się w przestrzeń naszego ogrodu. Należy pamiętać, żeby zaplanować takie jego ustawienie, byśmy mieli swobodny dostęp do wejścia i około pół metra – metr przestrzeni wokół całego tunelu (umożliwi nam to bezproblemowe podejście do konstrukcji, sprawdzenie stabilności, regulowanie bocznych otworów wentylacyjnych, czy poprawienie naciągów itp…). Wybrać możemy również kolor tunelu: zielony (idealnie wpisze się w zieleń ogrodu) lub biały (będzie estetycznie wyglądał w gospodarczej części naszej działki).

Zwróć uwagę na parametry

Tunel tunelowi nierówny. Poszczególne konstrukcje różnią się od siebie nie tylko gabarytami i kolorem, ale przede wszystkim jakością materiałów, z których zostały wykonane. Na co zwrócić uwagę?

  • Tunel ogrodowy to doskonały sposób na przyspieszenie uprawy roślin i podniesienie jej efektywnościkonstrukcja / stelaż  – to element, który zdecyduje o stabilności tunelu oraz jego wytrzymałości na mocniejsze podmuchy wiatru, czy zmienne warunki atmosferyczne; na rynku dostępne są m.in. ultra lekkie stelaże plastikowe (do samodzielnego zmontowania), które jednak mogą okazać się zbyt słabe, by przetrwać jeden sezon, nie mówiąc o wieloletnim ich użytkowaniu; zdecydowanie najlepszym wyborem będą konstrukcje wykonane z profili ocynkowanych, które są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i nie korodują pod wpływem deszczu, śniegu, czy promieniowania UV;
  • folia, czy materiał wierzchni – zbyt cienka i niewzmocniona może nie przetrwać pierwszego wiatru; optymalne parametry dla folii to gramatura rzędu około 140 g/m2, najlepiej dodatkowo wzmocniona specjalną siatką;
  • zamknięcie – do tunelu wchodzimy i wychodzimy z niego nawet kilka razy dziennie, niezbędny więc będzie wysokiej jakości, trwały zamek, a funkcjonalność konstrukcji podniosą dodatkowe rzepy mocujące folię do stelaża, które zapobiegną np. jej podwiewaniu.

Powiązane artykuły