Dobierz styl kominka do wnętrza domu i salonu

Kominek to niezwykle wygodne i ekonomiczne rozwiązanie, choć wedle przepisów nie może być głównym źródłem ciepła w domu – konieczna jest instalacja grzewcza, którą kominek będzie efektownie (i efektywnie) uzupełniać. Idealnie sprawdza się w okresach przejściowych, gdy dnie są ciepłe, a noce chłodne – możemy wówczas wyłączyć  ogrzewanie centralne i przełączyć się na ogrzewanie kominkiem. To co? Dogrzewamy?

Postaw kominek

Kominek na wskroś nowoczesny - dosłownie i w przenośniKominek najlepiej zaplanować w fazie powstawania projektu domu (wówczas wykonane zostaną m.in. wkłady kominowe), choć oczywiście istnieje możliwość postawienia kominka w domu (i mieszkaniu) już wybudowanym – wymaga to jednak zazwyczaj większego nakładu pracy i sił. W zależności od naszej koncepcji – kominek może stanowić centralny punkt domu lub dyskretnie wpasowywać się we wnętrze. Wybierając więc kominek do salonu trzeba zdecydować się na jego konkretny styl (nowoczesny, minimalistyczny lub klasyczny). Kolejna decyzja do podjęcia dotyczy wkładu. Wkłady kominkowe mogą być jednostronne (jedna szyba od frontu), dwustronne (narożne lub posiadające szyby po dwóch stronach kominka – np. jedna na salon, a druga na kuchnię), trójstronne, a nawet owalne… Najważniejsze jednak, by odpowiednio dobrać moc kominka do powierzchni, którą chcemy ogrzać (przyjmuje się, że średnio 1 KW ogrzewa 10 m2)

Przemyśl detale

Dobrze zaprojektowana wnęka na drewno to spore ułatwienie

Skoro zdecydowaliśmy się na kominek – przemyślmy również szczegółowo jego późniejsze użytkowanie. Warto dobrać odpowiednio rodzaj podłogi w najbliższym otoczeniu kominka – najbezpieczniejsze są płytki, kamień lub marmur (nie zapalą się i nie zniszczą, gdy spadnie na nie kawałek drewna lub zbłąkana iskra). Pomyślmy również o wygodnym miejscu na zapas drewna – może uda się zaplanować niewielką wnękę obok lub pod kominkiem?

Dodaj komentarz