Pompa ciepła – w jakim domu sprawdzi się najlepiej?

jaka pompa ciepla do domu

Spis treści

Stoisz przed decyzją dotyczącą wyboru odpowiedniej formy ogrzewania domu? Sprawdź, kiedy warto zdecydować się na zastosowanie pompy ciepła. Jakie wymogi musi spełnić dom jednorodzinny, by można było ją zamontować i korzystać z niej oszczędnie?

Jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła są relatywnie nowymi urządzeniami używanymi do ogrzewania domów. Obecnie jednak są one bardzo popularne i instalowane są w wielu budynkach.

Zasada działania pompy ciepła jest podobna do klimatyzacji, przy czym pompa ogrzewa wnętrza, natomiast chłodne powietrze wyprowadza na zewnątrz. Często jest ona porównywana również do lodówki o odwróconym sposobie pracy.

Pompy ciepła dzielone są na:

  • gruntowe
  • powietrzne

Najczęściej stosowane są pompy powietrzne, które są tańsze. W tym przypadku nie ma też potrzeby wykonywania odwiertów jak w przypadku pomp gruntowych. Taka pompa wymaga do działania jedynie energii elektrycznej, dlatego też nie ma wtedy potrzeby stosowania żadnego opału. Działanie urządzenia jest wtedy praktycznie bezobsługowe, co powoduje, że jest ona bardzo wygodna.

Nowoczesne gruntowe i powietrzne pompy ciepła zachodniopomorskie EsiTech– poznaj ofertę i umów się na konsultację!

Kiedy warto zdecydować się na pompę ciepła?

Aby pompa ciepła mogła zapewnić sprawne działanie i była niedroga w eksploatacji, bardzo duże znaczenie ma to, w jakim budynku zostanie ona zamontowana.

Generalnie pompy ciepła przeznaczone są głównie do montażu w budynkach nowych albo budynkach poddanych modernizacji i termoizolacji. Wynika to z faktu, że będą one wtedy zapewniały najlepszą sprawność i nie będą drogie w użytkowaniu. Gdy dom byłby nieocieplony, wtedy pompa zużywałaby znacznie więcej energii do jego ogrzewania i byłaby droga w użytkowaniu.

Warto też wskazać, że duże znaczenie ma rodzaj instalacji grzewczej zastosowanej w budynku. Pompy ciepła przeznaczone są do współpracy z instalacjami niskotemperaturowymi, ponieważ wtedy są najbardziej efektywne. Wobec tego nie będą one dobrze sprawdzać się w domach ze starymi, żeliwnymi grzejnikami. Najlepiej zamontować pompę w domu z instalacją ogrzewania podłogowego.

Dodatkowym plusem będzie instalacja fotowoltaiczna, która pozwoli na produkcję prądu do zasilania pompy.

Gdzie zamówić pompę ciepła do domu?

Obecnie pompy ciepła są dostępne w wielu firmach specjalizujących się w ich montażu. Warto skontaktować się zatem z paroma wykonawcami, aby uzyskać więcej informacji dotyczących doboru odpowiedniego urządzenia i wyceny usługi montażu.

Pompa ciepła może być więc nowoczesnym wyborem, by cieszyć się z ciepła w domu bez wysokich kosztów. Warto jednak pamiętać, że nie sprawdzi się ona w każdym budynku.

Powiązane artykuły