Wakacje za granicą, w ciepłym egzotycznym kraju, to marzenie wielu z nas. Gdy już zaplanujemy podróż, z pewnością nie możemy się doczekać dniu wylotu lub wyjazdu. Warto jednak ten czas poświęcić na dobre przygotowanie. Obejmuje ono tylko decyzję o tym, jakie stroje kąpielowe czy krem do opalania wybrać ,ale przede wszystkim, jak przebiega podróż, jakie są warunki życia w kraju, do którego planujemy się udać, z jakimi skutkami dalekiej podróży możemy się zmierzyć, na przykład w związku ze zmianą strefy czasowej oraz co zrobić na wypadek awaryjnej sytuacji. Dobre przygotowanie może mieć tu kluczowe znaczenie i oszczędzi nam naprawdę sporo stresu.

Planowanie wymarzonych wakacji – od czego zacząć?

Na ogół pierwsze, co robimy, decydując się na urlop za granicą, to szukanie odpowiedniego kierunku, a następnie hotelu, w którym się zatrzymamy. Niektórzy mają bardzo sprecyzowany cel podróży, inni dopiero szukają miejsca, które ich urzeknie. Przeglądając sieć, zwracamy uwagę na zamieszczone zdjęcia, opinie innych turystów oraz dostępne na miejscu atrakcje. Przeglądamy oferty biur podróży, porównujemy ceny. Sprawdzamy też, jak najlepiej dostać się do tego miejsca – samolotem, autokarem, a może samochodem we własnym zakresie. Obliczamy więc, jak długa będzie to droga i ile nam zajmie jej pokonanie. To rzeczywiście ważne rzeczy, które należy sprawdzić, zanim zdecydujemy się wykupić wycieczkę. Ale to tak naprawdę dopiero początek naszych przygotowań.

Dokładnie oblicz budżet

Podstawową sprawą, jaką należy wziąć pod uwagę, to koszt całkowity wakacji oraz to, jakim budżetem dysponujemy. Na taki koszt składa się nie tylko wykupienie miejsca w samolocie czy opłacenie noclegu w hotelu. Trzeba doliczyć do tego także wszelkie atrakcje, z jakich chcielibyśmy skorzystać, dodatkowe wyżywienie, a także zakup nowej odzieży czy innych ważnych rzeczy, które musimy ze sobą zabrać. W przypadku jazdy samochodem nie można pominąć kosztów paliwa, winiet itd.

Jak wybrać hotel i sposób transportu?

Wiedząc już, jakim budżetem dysponujemy, możemy rozpocząć konkretne poszukiwania dotyczące oferty wyjazdu. Większość osób woli korzystać z usług biur podróży, licząc na to, że wszelkie formalności dotyczące przejazdu i zakwaterowania zostaną za nich załatwione. Są jednak tacy, którzy wolą podróżować na własną rękę, by moc samemu decydować o wszystkich kosztach i mieć wybór. Na co więc zwracać uwagę? Na pewno ważne są opinie innych, ale warto też zwrócić uwagę na lokalizację (czy do centrum miasta będzie daleko, czy będziemy musieli korzystać z transportu miejskiego, czy lotnisko znajduje się w pobliżu), dostępne atrakcje w okolicy (szczególnie, gdy planujemy wakacje z dziećmi), a także czy hotel oferuje pełne wyżywienie. Jeśli chodzi o decyzję, jaki rodzaj transportu wybrać, z pewnością najważniejszymi czynnikami będzie koszt i czas. Dla urlopowiczów, dla których liczy się jak najszybsze dotarcie na miejsce, z pewnością lepszy okaże się samolot. Z kolei Ci, którzy planują wycieczkę krajoznawczą, wybiorą jazdę samochodem, by po drodze zobaczyć kilka ciekawych miejsc.

podróżowanie po świecie - wybór odpowiedniego hotelu

Niezbędne dokumenty i ubezpieczenie

Kolejna kwestia to stworzenie listy potrzebnych dokumentów. W każdym państwie prawo jest nieco inne, musimy się zatem zapoznać z miejscowymi ustaleniami. Z pewnością należy mieć przy sobie aktualny dokument tożsamości (paszport, dowód osobisty). To szczególnie ważne, gdy jedziemy do kraju spoza UE i Strefy Schengen. W przypadku niektórych krajów możemy potrzebować także wizy lub Zielonej Karty, aktualnie wymagane bywa także zaświadczenie o negatywnym wyniku na obecność koronawirusa wywołującego COVID-19. W tym miejscu trzeba też wspomnieć o panujących w danym kraju środkach bezpieczeństwa postanowionych przez władze – dobrze jest się dowiedzieć, jakie ograniczenia nałożono w danym państwie i oczywiście się do nich zastosować. Rozsądne jest także wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego na okres wakacji, które będzie obowiązywało w kraju, do którego się wybieramy.

W krajach europejskich wystarczy mieć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, by moc skorzystać z podstawowej opieki medycznej. Jeżeli chcemy mieć pewność pokrycia wszelkich opłat w razie konieczności skorzystania z pomocy medycznej, możemy wykupić polisę z sumą gwarantowaną. Najlepiej, by wynosiła ona minimum 30 000 euro na terenie Europy i 50 000 euro w krajach spoza Europy. Oprócz ubezpieczenia zdrowotnego, warto pomyśleć o NNW (od nieszczęśliwych wypadków), OC (od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym) i o ubezpieczeniu bagażu.

Jak płacić za granicą?

Formy płatności za granicą to również ważna kwestia, do której powinniśmy się wcześniej przygotować. Zawsze trzeba mieć przy sobie trochę gotówki w lokalnej walucie. Nawet jeśli w większości miejsc możemy zapłacić kartą, zawsze są jakieś punkty, gdzie nie będzie to możliwe, jak chociażby lokalny bazarek czy budki z jedzeniem. Ponadto, chcąc płacić kartą, upewnijmy się czy nie poniesiemy dodatkowych opłat za przewalutowanie, a w razie potrzeby założyć konto walutowe, z którego będziemy korzystać na wakacjach. Aby nie przekroczyć budżetu, rozsądnie jest także sprawdzić ceny żywności, usług i transportu, by moc wyliczyć, jak dużo pieniędzy będzie nam potrzebnych.

podróżowanie - płacenie kartą zagraniczną walutą

Podróż i zmiana strefy czasowej

Jet lag, czyli zespół nagłej zmiany czasowej to częsta przypadłość osób, które podróżują daleko. Przekraczając przynajmniej trzy strefy czasowe, musimy liczyć się z negatywnymi skutkami podróży. Zaburzenia rytmu snu podczas dalekich podróży zależne są przede wszystkim od tego, jak daleko i w jakim kierunku podróżujemy, ile mamy lat, jaki jest stan naszego zdrowia oraz w jakich warunkach odbywamy podróż. Bez wątpienia lot samolotem będzie najkrótszy, ale dla wielu osób nie jest to przyjemne przeżycie. Z kolei wielogodzinna jazda samochodem także bywa męcząca, a bez odpowiedniego planowania może być nawet niebezpieczna.

>> Czytaj więcej o objawach jet lag

Dodaj komentarz