Nowoczesne kominki wolnostojące inspirowane są piecami, których popularność rozpoczęła się już dwa wieki temu. Kozy, bo o nich mowa, cenione są za prostą budowę, efektowny wygląd i ekologiczny charakter. Dowiedz się, jak zapewnić nowoczesnej kozie skuteczne odprowadzanie spalin, tak aby w zaciszu domowym cieszyć się naturalnym ciepłem.
Dlaczego kozy są popularne?
Popularność pieców typu koza rozpoczęła się w XIX w. wraz z udoskonaleniem technologii odlewów żeliwnych. Żeliwo było bowiem materiałem łatwym do formowania, trwałym, a jednocześnie stosunkowo równomiernie oddającym ciepło. Pierwotnie kozy były używane jak proste piece do ogrzewania pomieszczeń i gotowania potraw. Aż do dzisiaj przetrwały w niemal niezmienionej formie. Nowoczesne kozy przyciągają nutą nostalgii, jako wygodne źródła ciepła. Dzięki swoistej prostocie i naturalnemu urokowi sprawdzają się w rustykalnym otoczeniu i w nowoczesnych wnętrach.
Jak podłączyć kozę do komina?
Aby cieszyć się urokiem nowoczesnych kominków wolnostojących, należy zapewnić im odpowiednie odprowadzanie spalin. Jeśli więc budujesz nowy dom, zastosuj nowoczesny system kominowy ze stalowych wkładów kominowych okrągłych. Wykonane ze stali kwaso-żaroodpornej wkłady kominowe, które instaluje się w obudowach wznoszonych z pustaków, zapewniają absolutną szczelność i właściwy ciąg kominowy.
Podłączenie kozy do istniejącego przewodu kominowego
Przy podłączeniu kozy do istniejącego komina musisz sprawdzić, czy nie wymaga on modernizacji. Jeśli tak, możesz wykorzystać owalne wkłady kominowe. Jak można dowiedzieć się z witryny internetowej dystrybutora systemów kominowych Tanie Kominy z Wałcza, elementy eliptyczne dużo wygodniej wprowadza się do wnętrz istniejących kominów murowanych. System kominowy eliminuje możliwość nieszczelności starego przewodu kominowego. Jakie ma to znacznie dla bezpieczeństwa mieszkańców, nie trzeba wyjaśniać.
A gdy nie ma komina?
Odprowadzanie spalin z kozy ustawionej w pomieszczaniu, w którym nie ma dostępu do komina, jest możliwe przez ścianę budynku. Do tego celu najlepiej zastosować zewnętrzne kominy dwuścienne izolowane. Montuje się je po zewnętrznej stronie bezpośrednio do ściany budynku za pomocą specjalnych uchwytów. Dzięki izolacji termicznej efektywnie odprowadzają spaliny ponad powierzchnię dachu.