Notowania funduszy pod lupą

Fundusze inwestycyjne to dobry sposób na inwestowanie nawet niewielkich kwot pieniędzy

Spis treści

Fundusze inwestycyjne to dobry sposób na inwestowanie nawet niewielkich kwot pieniędzy

Fundusze inwestycyjne to sposób inwestowania, który zyskuje w ostatnim czasie na popularności. Nie musimy mieć bowiem sporego kapitału, za to możemy mieć do naszych pieniędzy niemal nieograniczony dostęp. No i jest szeroki wachlarz instrumentów do wyboru: od akcji i obligacji do nieruchomości i wielu innych. Na czym to polega i jak się sprawdza? Jak wyglądają notowania funduszy?

Inwestowanie zbiorowe

Fundusze inwestycyjne to propozycja dla osób, które dysponują dowolnymi kwotami i chcą je zainwestować, ale nie mają czasu na dokształcanie sięFundusze inwestycyjne umożliwiają inwestowanie zbiorowe, które polega na tym, że kapitał tworzony jest przez niewielkie kwoty wielu klientów (najczęściej liczonych w tysiącach…). Dlatego właśnie o funduszach inwestycyjnych mówi się, że są przedsiębiorstwami zbiorowego inwestora. Jak to działa? Fundusz inwestycyjny zbiera od inwestorów pieniądze (kwoty mogą być róże i niewielkie), które następnie w całości inwestuje w konkretne instrumenty / na rynku – zawsze zgodnie z własnym statutem, który dokładnie określa w co mogą być zainwestowane aktywa inwestorów (np. mogą to być obligacje, akcje lub nieruchomości). Każdy z inwestorów otrzymuje odpowiedni certyfikat lub jednostkę uczestnictwa, które są równocześnie potwierdzeniami wpłaty i dowodami uczestnictwa w funduszu.

Notowania funduszy

Notowania funduszy można sprawdzać na bieżącoFundusze inwestycyjne to propozycja dla tych, którzy chcieliby zrobić ze swoimi pieniędzmi coś więcej niż tylko trzymać je na lokacie, ale równocześnie nie mają czasu uczyć się zasad inwestowania. W funduszach inwestycyjnych analityką i zarządzeniem naszymi pieniędzmi zajmują się profesjonaliści. Założeniem funduszy ma być osiąganie jak najwyższego zysku przy jednoczesnym jak najmniejszym ryzyku inwestycyjnym. Jednak notowania funduszy zależą od wielu czynników i nawet najznamienitsze finansowe umysły nie są w stanie przewidzieć wszystkiego. Nie da się uciec od ryzyka inwestycyjnego, choć warto również pamiętać, że lokując swoje pieniądze w funduszach inwestycyjnych, mamy możliwość zażądania odkupienia naszych jednostek w cenie równej wartości portfela inwestycyjnego podzielonego na ilość jednostek (szczegółowe warunki dostępu do środków regulują odpowiednie umowy podpisywane z konkretnym funduszem inwestycyjnym).

Notowanie funduszy można sprawdzać na wielu stronach, podobnie jak szczegółowe informacje o funduszach (w tym porównywarki funduszy), ich wyceny oraz wiele innych, dodatkowych informacji.

Powiązane artykuły