Kalendarz pylenia to niezastąpione narzędzie dla alergików. Mapa obrazująca, w których miejscach i w jakich miesiącach stężenie konkretnych pyłków jest największe została opracowana na podstawie wieloletnich obserwacji i badań. Dzięki tym informacjom jesteśmy w stanie choćby zaplanować urlop w czasie i miejscu, które pozwoli odetchnąć świeżym powietrzem z minimalną ilość drażniących alergenów.
3 x A: alergia, atopia i aaaaa-psik!
Alergia (z greckiego: allos ergon, czyli inna praca) to niewłaściwa reakcja naszego układu immunologicznego wywołana kontaktem z alergenami. Jeżeli mamy predyspozycje do tego typu nadmiernych reakcji ze strony naszego organizmu – musimy liczyć się z objawami chorobowymi, w zależności od alergenu: z bólem, wysypkami, obrzękami, gorączką… O atopii (z greckiego: atopos, czyli niewłaściwy) z kolei mówimy, gdy nasz organizm ma predyspozycję do produkowania przeciwciał, nawet w kontakcie z niskimi dawkami alergenów. Konsekwencją alergii i atopii są choroby, takie jak: alergiczne i atopowe zapalenia: błony śluzowej nosa, spojówek i skóry, a także astma atopowa i choroby przewodu pokarmowego.
Bezwzględne alergeny
Alergeny można podzielić ze względu na drogę, którą dostają się do organizmu (alergeny wziewne i pokarmowe) oraz ze względu na okres ich występowania (sezonowe i całoroczne). Pyłki roślin to przedstawiciele alergenów wziewnych i sezonowych, i to głównie im ponad 8 milionów Polaków zawdzięcza alergiczny nieżyt nosa. Jako że swobodnie się przemieszczają, nie uznając żadnych granic – jedyną formą ograniczenia ekspozycji naszego organizmu na owe alergeny jest… ucieczka. I tutaj pomocny okazuje się właśnie kalendarz pylenia! Gotowi do ucieczki?!