Dobierając materiał ścierny, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Jednym z głównych kryteriów wyboru jest gradacja, czyli ziarnistość. Należy wziąć także pod uwagę twardość szlifowanej powierzchni. Jak dobrać odpowiedni materiał ścierny? Podpowiadamy. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materiału ściernego?

Poszczególne materiały ścierne różnią się od siebie gradacją, czyli, innymi słowy, ziarnistością. Ziarna poszczególnych materiałów ściernych mogą występować w różnych wielkościach. Niska gradacja oznacza, że ziarna są grube i duże. Materiały o tego typu charakterystyce w sposób bardzo skuteczny usuwają powierzchnię, którą próbujemy zetrzeć. Zupełnie innym rodzajem materiałów ściernych są te o wysokiej gradacji.

Ich ziarna są bardzo drobne. Ten rodzaj materiału zdecydowanie bardziej nadaje się do szlifowania niż do zdrapywania jakiegoś rodzaju powierzchni. Warto posiadać kilka papierów o różnej gradacji, ponieważ nigdy nie wiadomo jaki stopień tarcia będzie nam użyteczny. Na ogół w procesie ścierania najpierw używa się materiałów o niskiej gradacji, aby dokładnie zetrzeć powierzchnię, a następnie o wyższej gradacji, aby ją wyszlifować.

Jak dobrać materiał ścierny do powierzchni?

Aby proces ścierania był zakończony sukcesem, musimy najpierw zwrócić uwagę na strukturę materiału, który będziemy szlifować. Aby dobrać prawidłową ściernicę, należy ocenić jego twardość. Na tej podstawie możemy podzielić ściernice na twarde i miękkie. Podział ten pomoże nam w prawidłowym doborze materiału ściernego do określonej pracy.

Ściernice twarde wykorzystywane są do ścierania profilowego i zgrubnego. Są wykorzystywane w przypadku miękkich powierzchni. Są to między innymi materiały ścierne do drewna lub miększych metali. Innym rodzajem są ściernice miękkie. Są najczęściej wykorzystywane do wygładzania twardych materiałów o dużej powierzchni. Wśród nich wymienić można szkło, stal lub kamienie. Powinny być one używane, kiedy proces szlifowania wytwarza dużo ciepła.

Dodaj komentarz